Do zahraničí cestujte pouze se zdravým psem
Před odjezdem do zahraničí je povinná preventivní zdravotní prohlídka zvířete. Veterinární lékař by Vám měl vystavit potvrzení o zdravotním stavu psa. Ověřte si, zda v zemi, do které jedete, neplatí nějaké zvláštní veterinární nařízení (například Velká Británie, Irsko a Malta požadují, aby mělo zvíře 24 až 48 hodin před vstupem ošetřeni prostředkem proti echinokokóze). Před odjezdem nechejte psa ošetřit také proti cizopasníkům (blechy, klíšťata).
Cestujeme se psem letadlem
Před cestou na dovolenou si nezapomeňte telefonicky ověřit možnost ubytování psa v hotelu (také si ověřte, zda na pláži, kam se chystáte, neplatí pro psy zákaz vstupu). Při cestě na dovolenou letadlem si nechte psa zapsat do voucheru. Berte také v úvahu, že malého psa smíte mít na palubě letadla, ale větší psi budou muset cestovat v zavazadlovém prostoru (psa řádně označte - musí mít tetování nebo čip).
Cestujeme se psem autem
Cestu na dovolenou autem je dobré naplánovat v chladnějším počasí, nejlépe tedy brzy ráno nebo navečer. Nenechávejte psa v blízkosti otevřeného okna, mohlo by mu způsobit zdravotní potíže. Je-li velké horko, polévejte mu hlavu, krk a tlapy studenou vodou.
Cestu je vhodné přerušovat. Vždy nechejte psa proběhnout, napít se a vyvenčit. Nikdy nenechávejte psa v uzavřeném autě za slunečného dne.
Nezapomeňte na očkovací průkaz a cestovní pas pro psa
Pes musí být vybaven očkovacím průkazem a platným cestovním pasem zvířete, který je jednotný a platný ve všech zemích EU. V pase by mělo být uvedeno tetování nebo číslo mikročipu, identifikace majitele a záznamy o vyšetření, vakcinaci a použití antiparazitik. Pas vám vydá veterinář (cestovní pas pro psa musí být schválený a registrovaný krajskou veterinární správou).
Co zabalit psovi do kufru
- očkovací průkaz a zdravotní pas
- dostatek krmiva (v zahraničí jej nemusíte zakoupit), oblíbené pamlsky
- přípravek proti klíšťatům a blechám (případně komárům)
- deku, oblíbenou hračku
- lékárničku
Diskuze