Osteoartróza postihuje klouby
Osteoartróza (také artróza, osteoartritida, degenerativní onemocnění kloubů) je jednou z nejčastějších příčin bolesti u psů. Postihuje především kloubní chrupavku a přilehlou kostní tkáň. Při osteoartróze dochází k poškození kloubní chrupavky a následnému uvolnění chemických látek, které toto poškození dále prohlubují. V chrupavce postupně vznikají trhliny, chrupavka se ztenčuje a ztrácí se z ní voda, čímž se zhoršuje její pružnost. Onemocnění může vzniknout v jakémkoliv kloubu a u jakéhokoliv plemene psů, navíc v jakémkoliv věku.
Podle příčiny vzniku rozdělujeme osteoartrózu na primární a sekundární
Primární osteoartróza
Vzniká jako následek opotřebení kloubů vlivem stáří (u psů starších 10 let). Nevyskytuje se příliš často, zpravidla nezpůsobuje tak intenzivní klinické příznaky, jako osteoartróza sekundární. U psa můžeme pozorovat postupný nárůst kloubní ztuhlosti, zejména po delším odpočinku. Postižený pes může mít problémy se vstáváním. Postiženo bývá většinou více kloubů najednou (buď na všech čtyřech končetinách, nebo na obou hrudních nebo pánevních končetinách).
Sekundární osteoartróza
Tato forma se vyskytuje u psů častěji a je závažnější, než osteoartróza primární. Vzniká jako následek určitých druhů onemocnění kloubů (například dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie loketního kloubu, osteochondrózy, luxace čéšky, apod.) a nebo jako následek traumatických postižení kloubů (nitrokloubní zlomeniny, luxace - vykloubení, poškození vazů). Má podobné příznaky jako primární osteoartróza, ovšem s určitými rozdíly. Zpravidla je postižen jen jeden nebo dva klouby, což vyvolává kulhání na jednu nebo dvě končetiny (kulhání je proto zřetelnější). Sekundární osteoartróza vzniká výrazně rychleji a můžeme se s ní setkat i u mladých jedinců.
Léčba osteoartrózy
Vzhledem k postižení kloubů, které osteoartróza způsobuje, se často také setkáme s narůstající hmotností u postiženého psa - ta je způsobena sníženou pohybovou aktivitou. Základem léčby primární i sekundární osteoartrózy je tedy redukce tělesné hmotnosti pacienta.Toto opatření je zcela základní podmínkou pro úspěšnost jakékoliv další léčby.
Farmaceutická léčba
Existuje několik možností ovlivnění osteoartrózy pomocí léků:
- Chondroprotektiva - potravní doplňky obsahující chondroprotektiva, které dodávají organismu potřebné stavební látky zajišťující pružnost a pevnost kloubních chrupavek.
- Nesteroidní protizánětlivé látky (NSAID) - používají se v případě výraznější bolestivosti a pokročilejší osteoartrózy. Mezi ně řadíme například kyselinu acetylsalicylovou, ibuprofen, diclofenac, které dokáží velmi účinně potlačit zánět a bolestivost v postižených kloubech, jejich účinek je téměř okamžitý a v mnoha případech přetrvává určitou dobu po podání.
- Kortikosteroidy - mají silný protizánětlivý efekt, mají ovšem i řadu vedlejších negativních účinků (například zhoršují poškození chrupavky v postiženém kloubu). Jejich použití by proto mělo být omezeno na přísně indikované případy a rozhodně by nemělo být dlouhodobé.
Diskuze