Moření semen a jeho význam
Pro moření semen je vhodná doba (záleží na druhu rostlin) od února do dubna. Mořením chráníme semena rostlin především proti houbovým chorobám v půdě, které zamezují klíčení semen nebo způsobují úhyn mladých klíčících rostlinek. Pokud si zakoupíme semínka v obchodě, jsou již většinou namořená. V opačném případě rostliny moříme speciálními přípravky, které vám doporučí v každém větším zahradnictví.
Vhodné mořidla
Máme dva způsoby moření semen – suchý a mokrý. Nejsnáze moříme práškovými přípravky za sucha. Vhodným mořícím přípravkem je biologický přípravek (Polyversum), který obsahuje spóry houby Pythium oligandrum.
Postup moření semen před výsevem
Do sáčku s osivem nasypeme přiměřené množství mořidla, důkladně protřepeme, aby se každé semeno obalilo tenkou vrstvou prášku. Poté vysypeme na jemné síto a přebytečné mořidlo vytřepeme. Čím dříve vyséváme, tím je moření důležitější.
Na co si dát při moření semen pozor?
Práškovými mořidly mořte speciálně drobná semínka. Opatrně mořte, případně nemořte semena salátu a rajčat, která jsou velmi citlivá na přítomnost chemických látek.
Diskuze