Moderní květinová okna

Velmi efektním a dekorativním způsobem pěstování pokojových rostlin, je pěstování rostlin po celé ploše okna – tomuto způsobu se také říká "květinové okno". Chtěli byste mít také doma své vlastní květinové okno? Více se dočtete v našem článku.

Květina na parapetu

Květinové okno – druhy

  • Květinové okno s policemi
  • Volné květinové okno
  • Uzavřené květinové okno

Pokojové rostliny - květinové okno s policemi

Květinové okno s policemi je velmi dekorativním způsobem, jak pěstovat pokojové rostliny. Postačí když umístíte vestavěné police na vaše okenní rámy. Ideální jsou 3 až 4 police. Pokud je vaše okno umístěno na slunném místě, je vhodné v takto řešeném okně ve vrchních policích pěstovat převislé kapradiny (například Nephrolepis), ve spodní části polic mohou vypadat velmi dekorativně různé druhy kaktusů.

Volné květinové okno

Na okenním parapetu se dá snadno zařídit volné květinové okno. Nazývá se tak proto, protože jej od místnosti neodděluje sklo. Pro ochranu kořenů rostlin před chladem a průvanem je vhodné na okenní parapet položit desku z pěnového polystyrenu a před spodní část okna umístit ve svislém směru tenký pásek ze stejného materiálu. Na parapet umístěte pěstební truhlík, do něj vložte pěstební substrát smíchaný s keramzitem a zasaďte rostliny, které jste si předem vybrali.

Znáte keramzit?

Keramzit je výborná věc, z jeho povrchu se neustále odpařuje voda a zvyšuje se tím vlhkost prostředí – proto v substrátu smíchaném s keramzitem můžete pěstovat i rostliny, kterým se v suchém pokojovém prostředí nedaří.

Pěstování rostlin - uzavřené květinové okno

Uzavřené květinové okno je z hlediska stavebních zásahů nejsložitější. Některým rostlinám se nejlépe daří ve vlhkém, teplém a slunném stanovišti, jenže málokdo může rostlinám takové podmínky ve svém bytě nabídnout.

 

Kdo by si přece jen chtěl takové okno pořídit, musí počítat s velkými investicemi, jelikož bude potřeba, aby u květinového okna pro rostliny s takovými nároky na pěstování, bylo naplánováno napojení na elektrickou síť, vhodné zastínění (pokud je potřeba), napojení na vodovodní vedení a s hlubokou vanou pro rostliny pod oknem. Teplota, osvětlení, větrání a vlhkost by měli být regulovány automaticky.

Rostliny vhodné pro epifytní květinová okna

Skvělým řešením je také epifitní kmen (do uzavřeného květinového okna), který tvoří podklad pro rostliny běžně rostoucí na stromech. Mezi takové rostliny například patří: Aechmea, Asplenium, Davallia, Guzmánia, epifytické orchideje, Platycerium, Rhipsalis, Vrisea či epifytické tilandsie.

Zajímavé články o pokojových rostlinách

Pokojové rostliny a jejich rozmnožování

Pokojové rostliny potřebují tvarování a zastřihávání

Květináče pro pokojové rostliny - jak lahodit oku

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies