Kávovník arabský (Coffea arabica)
Původním domovem kávovníku byly deštné lesy Etiopie a Horního Súdánu. Kávovníky jsou stálezelené, hustě rozvětvené keře nebo malé stromy vysoké tři až pět metrů. Pro zajímavost: v Evropě se káva (kávovník arabský) objevila až v 16. století. Kávovník má v době květenství drobné bíle květy.
Pěstování kávovníku arabského
Kávovník arabský (Coffea arabica) není náročný na pěstování. Také se dobře přizpůsobí i sušším bytovým podmínkám. Přes léto dává kávovník přednost stinnému stanovišti. V zimě snáší nižší teploty okolo 10 °C.
Kávovník arabský a jeho rozmnožování
Kávovník arabský rozmnožujeme z čerstvých nezaschlých semen, která vyséváme krátce po dozrání. Semena vyklíčí po šesti až deseti týdnech. Semenáče kávovníku kvetou poprvé jako tříleté až pětileté. Kávovník můžeme rozmnožovat také vegetativními řízky, z nichž však získáme rostlinu bez hlavního vrcholu.
Plody kávovníku a jejich úprava
Kávovník má červenofialové plody (těm se říká peckovice) s velkou peckou s dvěmi rohovitými pouzdry. V každém plodu je tvrdé nazelenalé semeno s blanitým obalem (surové kávové zrno). Z vnější strany jsou semena vypouklá a na vnitřní straně, kterou k sobě navzájem přiléhají, jsou plochá s podélnou brázdou. Plody kávovníku postupně dozrávají téměř osm měsíců po odkvětu a také se postupně sklízejí. Čerstvá kávová zrna jsou bez vůně a chuti. Typické vlastnosti kávy získávají semena kávovníku až pražením.
Diskuze