Kadeřavost listů broskvoně
Na mladých listech broskvoní vznikají zpočátku mírně vypouklé žlutozelené, později červené skvrny nebo puchýře. Tyto skvrny se velmi rychle zvětšují, zduřují, a tím zkadeřaví listovou čepel. Na spodních částech napadených listů broskvoní se v květnu vytvářejí bělavé povlaky houby. Zkadeřené listy zasychají a opadávají.
Na plodech někdy vznikají červené skvrny s nepravidelným okrajem. U napadených stromů hrozí větší nebezpečí poškození mrazy.
Ochrana broskvoní před kadeřavostí
Důležitý je termín ošetření. Listy broskvoní je možné ošetřovat kdykoliv od opadu listů na podzim do doby, kdy začínají rašit vrcholové pupeny. Ideální je první dvě ošetření měďnatými přípravky provést již na podzim po opadu listů a další dvě poté v předjaří do začátku rašení vrcholových pupenů ( 2 x po 14 dnech ).
Nedoporučuje se postřik provádět za mrazivého počasí, Nejvhodnější je měďnatý přípravek Champion 50 WP.Také je možné použít i přípravky Delan 700 WG, Dithane DG, Sulka nebo Syllit 65. Jakékoliv ošetření později než v době květu je však již neúčinné.
Diskuze