Opravdu potřebuji peníze půjčit?
Před tím, než si zažádáte o peněžitou pomoc, zvažte, zda-li ji opravdu nutně potřebujete. Někdy je lepší počkat, až na svůj sen budete mít dostatek financí, které jste si předem našetřili, než platit desetitisícové položky za to, že si od banky peníze vůbec půjčíte.
Nejprve si zodpovězte na následující otázky a teprve poté se definitivně rozhodněte:
- Na co si půjčuji peníze?
- Potřebuji nutně takto získané peníze?
- Co si za ně koupím?
- Jaký typ půjčky bude pro mě nejlepší?
- Jaký je poměr mého měsíčního příjmu a jaké jsou měsíční splátky dané půjčky? (Splátky dluhů by neměly být vyšší než 40% celkových příjmů.)
Zadlužte se hypotékou na pořízení vlastního bydlení, ale dělejte to s rozmyslem. Vyplatí se mít k tomu zpracovaný finanční plán od profesionálního finančního poradce.
Tipy půjček + úrokové sazby
- Hypotéka: 5 až 6%
- Americká hypotéka: 7 až 10%
- Spotřebitelský úvěr: 10 až 15%
- Kreditní karta: 10 až 30%
- Kontokorent: 10 až 20%
- Nebankovní půjčky: od 10% až po 300%!
Chcete si půjčit peníze? Pečlivě zvažte, od koho si je půjčíte!
Náklady na hypotéku a také vedlejší poplatky, které budete muset následně bance odvádět, tvoří velmi velkou položku rodinného rozpočtu. Proto je vhodné před podáním žádosti o půjčení finančních prostředků zvážit, od koho si peníze nejvýhodněji půjčíte. Běžná úroková sazba se může pohybovat od 5 až do 30 %!
Lákavé nabídky jsou všude kolem nás. Nenechte se zlákat „jen“ výhodným úrokem, zajímejte se také o vedlejší náklady spojené s hypotékou, garanci úrokových sazeb, možnost předčasně splatit celou částku a nebo její podstatnou část bez navýšení.
Využijte pomoci hypotečního makléře!
Při žádosti o hypotéku, je vhodné využít služeb hypotečního makléře. Nejen, že vám odborně poradí, který typ úvěru je pro vás nejlepší a u koho, ale také vám může vyjednat u banky snížení vedlejších nákladů (zpracování hypotečního úvěru, náklady za odhad nemovitosti, poplatky za kolky), které vám ušetří až desetitisíce korun!
Vyřízení hypotéky prostřednictvím hypotečního makléře má také ještě jednu podstatnou výhodu, zajistí vám garanci úrokových sazeb po celou dobu splácení hypotéky.
Další články z rubriky Dům a bydlení
Zateplení fasád – tepelná izolace
Tipy, jak zamaskovat umakartové jádro
Stylové bydlení s nádechem venkova
Výběr obývací stěny - jak na to?
Starý nebo nový byt?
Termografie – zjistěte kde vám v domácnosti nejvíce uniká teplo?
Nová střecha – jaká bude ta nej?
Diskuze