Svět zvířat - obecně o hadech
Rychlé a tiché pohyby, neměnný výraz, neznalost z důvodu málo častého styku s hady, ve většině z nás vyvolává rozporuplné představy ohledně jejich nebezpečnosti. K špatnému smýšlení o hadech z hlediska bezpečnosti, není ve většině případů třeba.
Had samotný nemá zájem vyhledávat lidskou přítomnost a ke střetům dochází jen v případech jejich nenadálého překvapení vámi samotnými. Z celkového počtu 2700 druhů hadů, jich je pouze 400 jedovatých. Méně než 50 pak člověku skutečně nebezpečných.
Hadi - základní rozdělení hadů
Hadi se dělí dle způsobu zabíjení své kořisti na:
- škrtiče
- traviče
Svět hadů - škrtiči
Po pevném zakousnutí do kořisti, ji škrtič začne pevně obmotávat, s každým výdechem kořisti je pak sevření těsnější, dokud nevydechne naposled.
Traviči
Používají jed k omámení nebo usmrcení. Do kořisti proudí přes duté přední zuby. Každý druh má vlastní směs jedu.
Často chovaní hadi - nejoblíbenější jsou užovky
Užovky rodu Elaphe patří mezi nejoblíbenější. Krásní a elegantní hadi, označováni za nejvhodnější pro začínající chovatele. Živí se laboratorními hlodavci a jsou schopni rozmnožovat se v teráriích v lidské péči.
Zmije růžkatá - nejoblíbenější jedovatý had
Vzhledem ke svým minimálním nárokům na chov a poměrně nízké ceně je zmije růžkatá (Vipera ammodytes) bezesporu jedním z nejoblíbenějších a nejčastěji doporučovaných zástupců pro ty, kteří chtějí začít s chovem jedovatých hadů.
Užovka červená (Elaphe guttata guttata)
Dosahuje velikosti 120 až 180 cm. Přírodní forma má v kresbě cihlově oranžovou, černou, hnědou, žlutou a červenou barvu, spodní část těla je světlá. Chová se i ve více než deseti barevných mutacích.
Hadi v ČR - které můžeme shlédnout ve volné přírodě
Mezi volně vyskytující hady u nás patří:
- Užovka hladká - Coronella austriaca austriaca
- Užovka obojková - Natrix natrix natrix
- Užovka podplamatá - Natrix tessellata tessellata
- Užovka stromová - Elaphe longissima longissima
- Zmije obecná - Vipera berus berus
Diskuze