Citrusy, charakteristika a základní rady pro pěstování

Citrusy jsou stálozelené, bohatě rozvětvené keře, které dorůstají výšky až tří metrů. Rostliny byste měli od počátku pěstovat na stanovišti, kde je chcete pěstovat i v budoucnu, aby se přizpůsobily podmínkám na tomto stanovišti.

Plod citrónovníku

Citrus, charakteristika a základní rady pro pěstování

Citrusy pochází z Asie a jsou rozšířené po celých tropických a subtropických pásmech. Citrusy jsou stálozelené, bohatě rozvětvené keře, které dorůstají výšky až tří metrů. Velmi důležité při pěstování citrusů je období vegetačního klidu, které trvá od poloviny listopadu do druhé poloviny února, kdy by se teplota měla pohybovat mezi 3 až 10°C. Přes zimní období přestaneme citrus téměř zalévat. Je-li teplota o něco vyšší (maximálně však 16 až 18°C), dodávejte rostlině menší zálivku, současně však dbejte na to, aby rostlina měla dostatek světla. Přes léto mohou být citrusy na venkovním stanovišti. Rostlina má ráda vysokou vlhkost vzduchu. Citrusy nesnáší průvan. Rostliny byste měli od počátku pěstovat na stanovišti, kde je chcete pěstovat i v budoucnu, aby se přizpůsobily podmínkám na tomto stanovišti. Každé přemístění rostliny na jiné místo s odlišnými podmínkami vyvolá rostlině šok, kterému se musí rostlina přizpůsobit a ne vždy se jí to úspěšně povede.

 

Jak zalévat citrus?

 

Rostlina má ráda vodu, a proto by zemina v květináči neměla nikdy vyschnout. Pěstujeme-li citrus při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Vydatně zaléváme měkkou, odstátou vodou. Pokud nemá citrus dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny. V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, abychom mohli zabránit přemokření rostlin.

Hnojení a substrát pro citrus

V létě hnojíme citrus jedenkrát za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro citrusovité rostliny, rozpuštěného ve vodě. Výživu je dobré občas doplnit speciálním hnojivem obsahující stopové prvky. Citrusy vyžadují substrát s velkým podílem živin, minerálních látek a stopových prvků. Je vhodné zakoupit si v zahradnictví již předem připravenou směs určenou speciálně pro pěstování citrusů.

Citrus – množení

Při každém přesazení se doporučuje použít o dva až čtyři centimetry větší květináč, aby citrus mohl přizpůsobit kořenový bal své výšce. Citroník, některé druhy pomerančovníku a mandarinky se rozmnožují vrcholovými řízky, které se po odebrání z mateřské rostliny pěstují v teplém substrátu (20 - 25°C). Toto pěstování je velmi obtížné, protože mnoho druhů citrusů špatně zakořeňuje. Pěstování citrusů ze semen je ještě složitější a časově mnohem náročnější. Ideální je si zakoupit mladou rostlinu citrusu v květinářství. Zkušení pěstitelé citrusů si rostlinky sami roubují. Jako podnož se často používá kubánský pomeranč, který lépe snášejí domácí teplejší prostředí. Po naroubování je nutné zapěstovat novou korunku (zaštipováním a řezem se vytvoří rozvětvení, které obvykle plodí).

Jak kvetou citrusy?

Citrusy kvetou během celého roku, záleží na druhu a kultuře. Květy a listy všech citrusů krásně voní. Po rozemnutí listu mezi prsty, lze často určit, zda-li se jedná o pomerančovník nebo citrónovník.

Choroby a škůdci

V bytech jsou rostliny napadány zejména sviluškou a puklicí, které se objevují převážně v zimě. Mezi choroby, kterými citrusy trpí patří chloróza (vadnutí listů), které většinou signalizuje nedostatek železa nebo nadbytek vápníku v substrátu. Listy citrusů obvykle hnědnou při příliš nízkých teplotách.

Druhy citrusů

  • Citrus deliciosa - mandarinka
  • Citrus reticulata - mandarinka
  • Citrus limon - citroník
  • Citrus limon „Meyeri”
  • Citrus sinensis - pomerančovník
  • Citrus mitis – zakrslý pomerančovník
  • Citrus x paradisi - grapefruit
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.3 Počet: 6 Nejlepší: 5 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies