Čistíme odpady pomocí chemických prostředků
První, nejčastěji používanou metodou, jak vyčistit odpadní potrubí v domácnostech, je pomocí chemických prostředků. Na našem trhu jich je k dostání opravdu mnoho - ať už ve formě prášků, granulí nebo tekutých koncetrátů. Každý typ chemického čističe má své výhody a samozřejmě také své nevýhody.
Nevýhodou téměř všech chemických čističů je, že neodstraní z potrubí nánosy tuků, mýdla a vlasů, ale pouze dočasné ucpávky. Vlasy a další organické látky se v potrubí dále usazují a potrubí následně „zarůstá". Abychom předešli zarůstání potrubí je potřeba čistit odpady pravidelně, nejlépe co 14 dní. I tak se Vám může stát, že potrubí časem „zaroste".
Další nevýhodou chemických čističů potrubí je jejich složení, které příliš nepřispívá k ochraně životního prostředí. Při manipulaci s těmito prostředky musíme být zvláště pozorní, neboť se jedná o žiraviny, které dokáží při styku s pokožkou poleptat, mohou také člověku způsobit další závažné zdravotní komplikace.
Škrábeme stěny v interiéru
Interiérové versus exteriérové barvy
Čistíme odpady pomocí bio-enzymatických přípravků
Další možností, k životnímu prostředí šetrnější, je čištění odpadů pomocí bio-enzymatických přípravků (jedná se takzvané hladové bakterie). Tyto přípravky neobsahují žádné zdraví škodlivé bakterie, kyseliny, louhy ani fosfáty. Jedná se o směs mikrobiologických kultur a enzymů, které ekologicky rozkládají veškeré usazeniny organického původu jak v potrubí, tak také v sifonech. Stačí, když se dostanou do kontaktu z vodou - poté již samy začnou pracovat a produkovat speciální bílkoviny, které dokáží rozkládat organické látky.
Příznivá je také pořizovací cena za tyto ekologicky šetrné čističe potrubí, která se pohybuje na stejné úrovni, jako ceny chemických čističů.
Diskuze