Bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák je podobou i povahovými vlastnostmi velmi podobný německému ovčákovi. Odlišuje jej zejména barva srsti, která je čistě bílá. Je známý svojí inteligencí, talentem k libovolnému výcviku i oddaností ke svému chovateli.

Bílý švýcarský ovčák

Střípky z historie tohoto psího plemene

Bílý švýcarský ovčák je poměrně mladé plemeno. Za praotce plemene ve Švýcarsku lze považovat amerického psa jménem „Lobo", který se narodil 5. března 1966. Původně sloužil k hlídání stád ovcí. Díky své barvě srsti si jej chovatelé v noci nespletli s vlky. V součastné době je využíván jako věrný společník, kamarád pro děti i služební pes. Do roku 2002 byl bílý švýcarský ovčák nazýván jako americko-kanadský ovčák. Organizace FCI jej oficiálně uznala v roce 2003.

Bílý švýcarský ovčák - povaha

Bílý švýcarský ovčák je velmi společenský, bdělý, živý a pozorný pes, který se k cizím lidem chová rezervovaně. Je známý svojí inteligencí, talentem k libovolnému výcviku i oddaností ke svému chovateli. Nikdy není bojácný, nervózní ani agresivní. Je vhodným psem pro děti i pro nevidomé osoby. Dobře se snáší s ostatními psy. Hodí se pro sportovní i služební výcvik. Při špatné výchově může být jeho povaha nevyzpytatelná.

Základní charakteristika plemene dle standartu FCI

Výška:

Pes má v kohoutku 60 až 66 centimetrů, fena má v kohoutku 55 až 61 centimetrů.

Váha:

Pes váží v rozmezí 30 až 40 kilogramů, fena váží v rozmezí 25 až 35 kilogramů.

Srst a péče o ni

Toto psí plemeno má dobře přiléhající, dlouhou a hustou srst. Může mít srst dvojitou, případně dlouhou dvojitou. Kratší srst má bílý švýcarský ovčák na přední straně končetin, čenichu a uších. Mírně delší srst má na zadní části končetin a krku. Zbarvení je vždy bílé - je pro toto psí plemeno charakteristické. Péče o srst není složitá, má samočisticí schopnost. I při silném znečištění sama po zaschnutí zbělá. Koupání a šamponování se doporučuje maximálně 3x za rok.

Tělesné proporce dle standartu FCI

Tělo:

Tělo má bílý švýcarský ovčák středně dlouhé, silné a svalnaté.

Hlava:

Hlava je silná, suchá, k tělu dobře proporcionální. Při pohledu shora a ze strany má klínovitý tvar.

Krk:

Krk je středně dlouhý, dobře svalnatý, elegantně klenutý. Je harmonicky nasazený a bez laloku.

Oči:

Oči jsou středně velké, mandlovitého tvaru. Jsou mírně šikmo posazené, zbarvené dohněda nebo tmavě hnědé. Oční víčka jsou dobře přiléhající, s černě zbarvenými očními linkami.

Uši:

Uši jsou vztyčené, vysoko posazené, tvarem protáhlé, ve tvaru zakulaceného trojúhelníku.

Ocas:

Ocas má toto psí plemeno posazený dosti hluboko. Má šavlovitý tvar,  směrem ke konečku se zužuje, dosahuje hlezen.

Výchova štěněte

Výchova štěněte musí být důsledná, měla by začít již od ranného věku štěněte. Výchova musí být také založená na vzájemném respektu. Toto plemeno má velmi nízký práh vnímání bolesti, proto fyzické tresty nejsou vhodné. Povaha psa není komplikovaná a jakmile pochopí vaše pravidla, nebude je porušovat. Snažte se zajistit tomuto psímu plemenu hodně pohybu. Pes se dožívá 11-ti až 12-ti let, ale i déle.

Další zajímavé články k tématu:

Německý ovčák

Krašský ovčák - Krašský pastevecký pes

Bergamský ovčák

Podhalaňský ovčák

Jihoruský ovčák

Beauceron - francouzský ovčák

Maremmansko-abruzský ovčák

Podhalaňský ovčák

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 2.5 Počet: 2 Nejlepší: 3 Nejhorší: 2

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies