Krašský pastevecký pes

Krašský pastevecký pes (Krašský ovčák) pochází ze Slovinska, kde dodnes také ostražitě hlídá stáda ovcí.Toto psí plemeno není příliš známé, v České republice se začal Krašský pastevecký pes až v roce 2000.

Krašský pastevecký pes

Krašský ovčák a jeho původ

Toto plemeno pochází ze Slovinska, kde je známo již od středověku. Krašský ovčák byl oficiálně uznán až roku 1940 organizací FCI. Dodnes se převážně vyskytuje v krasových oblastech Slovinska, kde ostražitě hlídá stáda ovcí.

Krašský ovčák a jeho povaha

Krašský pastevecký pes je spolehlivý hlídač. Vůči cizím lidem se chová lhostejně, nevypočitatelně, někdy až agresivně. Je také velice odvážný, temperamentní a nechybí mu ani sebevědomí a rozvážnost. Svému pánovi je velmi oddaný a věrný. Má rád rodinu a malé děti.

Základní informace o plemenu dle standartu FCI

Výška:

Krašský ovčák má výšku v kohoutku v rozmezí od 51 do 61 cm (pes 57 - 63 cm, fena 54 - 60 cm).

Váha:

Krašský ovčák váží v rozmezí od 26 do 40 kilogramů (pes 35 - 42 kg, fena 25 - 37 kg).

Srst:

Srst má tento pes středně dlouhou, rovnou s velmi hustou podsadou, okolo krku tvoří hřívu. Zbarvení je od šedé nebo světle ocelové až po velmi tmavou šedou. U tmavých jedinců je žádané světlé žíhání.

Tělesné proporce

Hlava:

Hlava má širokou lebeční část.

Oči:

Oči jsou šikmé, tmavé, mandlového tvaru. Mají upřímný výraz.

Uši:

Uši jsou tvaru písmene V, visí, těsně přiléhají k hlavě.

Krk:

Krk je široký a svalnatý.

Péče o srst

Péče o srst není náročná. Pro kartáčování je vhodné použít kartáč s přírodními štětinami nebo klasický drátěný kartáč. Každodenní kartáčování není nutné, postačí jen jednou za týden - odstraní se tak uvolněná srst. Dále slouží ke stimulaci jejího přirozeného promašťování a k odstranění nečistot.

Výchova štěněte

Výchova by měla by začít již od ranného věku štěněte. Výchova musí být důsledná, ale také založená na vzájemném respektu. Povaha psa je částečně komplikovaná.

Pohyb je pro toto psí plemeno velmi důležitý

Snažte se zajistit tomuto psímu plemenu hodně pohybu. Tento pes se hodí pouze k lidem, kteří mu dokáží poskytnout dostatek prostoru k hlídání či vybití energie vycházkami. Krašský ovčák se dožívá věku kolem 12 – 13 let, ale i déle.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies