Maremmansko-abruzský ovčák

Toto prastaré ovčácké plemeno pochází z Itálie, přesněji z oblasti Abruzzie a Maremmy. Úkolem maremmansko-abruzského ovčáka byla ochrana stáda a soukromí pastýře. Silné ochranné instinkty a samostatné rozhodování se u něj udrželo dodnes.

Maremmansko-abruzský ovčák

Maremmansko-abruzský ovčák - povaha

Maremmansko-abruzský ovčák je velmi nezávislé psí plemeno, které se velmi těžce cvičí. Je odvážný, důstojný, inteligentní a vyrovnaný. Štěká zřídkakdy. Je velmi oddaný svému pánovi, není ovšem příliš přátelský a občas bývá i agresivní. Vůči dětem je většinou trpělivý a tolerantní. K neznámým lidem se chová rezervovaně.

Základní charakteristika plemene dle standartu FCI

Výška:

Psi mají kohoutkovou výšku pohybující se od 65 do 73 centimetrů, kohoutková výška u fen se pohybuje v rozmezí od 60 do 68 centimetrů.

Váha:

Váha u psů se pohybuje v rozmezí od 35 do 45 kilogramů, váha u fen se pohybuje v rozmezí od 30 do 40 kilogramů.

Srst:

Hojná dlouhá a přiléhavá srst je na omak poměrně tvrdá. Psi mají bohatý límec. Na obličeji a uších je srst krátká, stejně jako na předních stranách končetin. Základní zbarvení je bílé. Mohou se vyskytnout i odstíny žluté, žlutohnědé a pískové.

Tělesné proporce dle standartu FCI

Tělo:

Je to pes velkého formátu, silně stavěný, robustního vzhledu.

Hlava:

Hlava je celkově velká, plochá, kónická a připomíná hlavu ledního medvěda.

Krk:

Je mohutný, velmi silný a svalnatý, bez laloku, pokrytý dlouhou a hustou srstí, která, obzvlášť u psů, tvoří dobře viditelný límec.

Uši:

Uši jsou nasazeny vysoko nad jařmovými oblouky, zavěšené, avšak velmi pohyblivé. Jsou trojúhelníhové (tvaru V), jejich špičky jsou špičaté, nikoliv zaoblené. V poměru k velikosti psa jsou malé.

Oči:

Oči jsou mandlového tvaru s černými okraji víček. V poměru k velikosti psa nejsou příliš velké, barva duhovky je okrová nebo tmavě kaštanově hnědá.

Ocas:

Ocas je dobře a hustě osrstěný, bez praporce. Kvůli strmé zádi hluboko nasazený, při normálním nesení dosahuje pod hlezno.

Péče o srst

Toto psí plemeno nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Jeho srst nemá sklon k plstnatění, proto ji stačí jednou za čas učesat. Psa koupeme podle potřeby.

Výchova štěněte

Maremmansko-abruzský pastevecký pes je velmi nezávislé psí plemeno, které se velmi těžce cvičí. Výchova štěněte musí být důsledná, měla by začít již od ranného věku štěněte. Výchova musí být také založená na vzájemném respektu.

Toto psí plemeno vyžaduje dostatek pohybu

Je to aktivní a sportovně založený pes, který potřebuje pravidelný pohyb a pravidelnou zátěž - proto se hodí pro sportovně založené majitele. Dožívá se průměrného věku 12 - 13 let, ale i déle.

Německý ovčák

Krašský ovčák - Krašský pastevecký pes

Bergamský ovčák

Podhalaňský ovčák

Sheltie - šetlandský ovčák

Staroanglický ovčák - Old English Sheepdogs

Polský nížinný ovčák

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 2 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies