Kde sníh nepatří
Pravidelně oklepávejte sníh z větví stromů i keřů. Podceníte-li tíhu sněhu, může se stát, že vám poláme jejich větve, případně je celé rozláme. Pravidelně jej sundávejte také ze střechy, okapů a jiných míst, kde by mohl uškodit.
I během zimy lze sadit a sklízet
Není-li půda příliš zmrzlá, můžete vysazovat keře vhodné pro živé ploty a také stromy (ovocné, listnaté i jehličnaté). Pokud nejsou podmínky zrovna ideální, kořeny sazenic zasypte zeminou nebo pískem a umístěte je do chladnější a tmavé místnosti, nejlépe do sklepa. Během zimy lze sklízet čínské zelí, zimní salát, špenát, kadeřavou a růžičkovou kapustu.
Péče o rostliny a dřeviny
Chraňte všechny choulostivé rostliny, mladé stromy a keře (například třezalku, ibišek) před mrazem, zimním sluncem a sněhem – například obalem ze slámy, bílou netkanou textilií nebo jutovou tkaninou. Nejsou-li rostliny dostatečně silné a hrozí-li, že se následkem sněhové nadílky mohou polámat, připevněte k nim oporu.
Starší odkvetlé keře lze během zimy prořezávat metodou o jednu třetinu. U starších ovocných stromů (jádroviny, bobuloviny) lze podpořit růst, omezit bujení, regulovat kvalitu a bohatost plodů pomocí zmlazovacího či výchovného řezu. Ideálním obdobím pro jejich provedení je prosinec až únor.
Další neodkladné práce
Neučinili-li jste tak doposud, vypusťte ze zahrady všechnu vodu (z barelů na vodu, hadic, rozvodů, apod.). Také tepelně izolujte venkovní potrubí.
Máte-li na zahradě zahradní jezírko s vodními živočichy, pravidelně o ně pečujte. Více se dozvíte v článku zde >
Pravidelně kontrolujte uskladněné ovoce, hlízy a cibuloviny. Zkažené či kazící se plody nebo sazenice odstraňujte.
Diskuze