Zánět zvukovodu - příčiny vzniku
Zánět zvukovodu může mít mnoho příčin - může vzniknout následkem cizího tělesa ve zvukovodu, působením parazitů, keratinizačními a kornifikačními změnami, apod. Zánět se může objevit v jednom, ale i v obou uších najednou. Pokud zpozorujeme u svého psa níže uvedené příznaky, je vhodné navštívit veterinárního lékaře, který zvukovod vyšetří a určí přesnou příčinu.
Příznaky zánětu zvukovodu
Při zánětu ušního zvukovodu pes třepe hlavou a škrábe se v okolí ušní báze. Vnitřek ucha je následkem škrábání zarudlý, typická je také zvýšená tvorba ušního mazu. Pokud se v uchu psa objeví nažloutlý a nebo nazelenalý sekret, je zánět v akutní hnisavé fázi a je nutné navštívit co nejrychleji veterinárního lékaře. Pokud se zánět ucha zanedbá, může to vést až k hluchotě, poruše pohybového aparátu nebo obrně lícního nervu. Zánět někdy navíc může přejít do chronické podoby.
Léčba zánětu zvukovodu
Vzhledem k tomu, že zánět zvukovodu může vzniknout z mnoha příčin, je vhodné navštívit veterinárního lékaře, který určí přesnou příčinu a stanoví optimální postup léčby. Při léčbě se nejčastěji používají kortikosteroidy, které pomohou k odstranění zánětu a související bolestivosti. Opakující se (chronické) infekční záněty zevního zvukovodu, způsobené bakteriální či kvasinkovou infekcí, jsou obvykle léčeny aplikací ušních kapek. U středně těžkých a vážných případů zánětu zevního zvukovodu je nutná celková léčba antibiotiky nebo antimykotiky.
Prevence zánětu zvukovodu
- Pravidelná péče o zevní zvukovod. Více o péči naleznete v následujícím článku>
- U některých plemen je třeba pravidelně vytrhávat chloupky rostoucí ve zvukovodu. Jedná se především o pudly, knírače, bišonky, maltézáčky, jokšíry a další plemena s jemnou srstí.
Diskuze