Vyvýšené záhony
Vysoké záhony vypadají na zahradě moc dobře a navíc šetří záda. Na rostliny lépe vidíte a lépe se plejí. Výhodou je, že péči o ně zvládnou i vozíčkáři. A ještě jedno plus – rostliny na vyvýšených záhonech rychleji osychají, takže jsou méně napadány plísňovými chorobami.
Snadná sklizeň
Sklizeň usnadní popínavá zelenina a ovoce ve špalírech vysokých maximálně po ramena. Včas zasaďte stromkovitý rybíz a angrešt.
Pracujte vsedě
Mnohé drobné zahradnické práce, jako sběr škůdců, odstříhávání suchých částí rostlin, vyvazování apod., jdou vsedě mnohem lépe od ruky. Pořídíte-li si speciální zahradní sedátko, můžete jej otočit a pokračovat v práci v pokleku (slouží i jako klekátko).
Nářadí
Nářadí s dlouhou násadou nebo teleskopickou tyčí vám ušetří ohýbání. Pro stříhání stromů jsou ideální pákové nůžky. Nářadí musí odpovídat vaší výšce, při práci se neohýbejte. Na zeleninové záhony se osvědčilo používání malých motorových kypřičů. Veškeré nářadí označte jasně červenou nebo žlutou barvou, při odložení do trávy ho lehce najdete.
Příprava na práci
Hlavně na jaře, kdy vypuká hlavní zahradnická sezóna, hrozí, že si po dlouhém zimním odpočinku uženeme bolesti zad, kloubů nebo natažené vazy. Lékaři proto doporučují, abychom před každou náročnější prací na zahradě věnovali čas protažení. Zpočátku nepracujte fyzicky déle než dvě hodiny denně. Nedělejte hodiny a hodiny stále stejné pohyby, jako třeba při rytí záhonů, ale pracovní aktivity střídejte.
Chraňte si kolena
Klekněte si při práci, kdykoliv je to možné. Při práci v pokleku použijte chrániče kolen, chráníte tak vazy, šlachy a klouby. Polohu vkleče střídejte se vzpřímenou polohou. Zvedejte se opatrně. Přestaňte pracovat, jakmile se ozve bolest.
Pozor na záda
Je zbytečné při práci na zahradě přepínat své síly. Při zvedání těžších břemen, třeba konve s vodou, ji uchopte oběma rukama na dvou místech. K tomu se hodí konve se dvěma držadly nebo s jedním velkým obloukovitým držadlem. K přemisťování těžších břemen použijte kolečko, ke stěhování velkých květináčů dobře poslouží rudl.
Usnadněte si práci
Můžete část zahradních prací přenést do bytu. K tomu vám dobře poslouží třeba sadbovač (vypadá jako jogurtovač), zahřívací podložka ke klíčení rostlin, pěstitelská stanice nebo mini skleník.
Předcházejte zdravotním problémům
Myslete taky na očkování proti tetanu, popř. klíšťové encefalitidě. Dbejte na ochranné pomůcky, jako rukavice, přilbu se štítem při řezání dřeva, v horkých dnech nasaďte pokrývku hlavy a nezapomeňte na ochranný krém. Alespoň základní lékárnička v zahradní chatce by měla být samozřejmostí.
Diskuze