Nezbytné vybavení
Při rekonstrukci stávající koupelny by základem měla být madla, a to jak vanová, tak sprchová a také vedle toalety - usnadní pohyb i osobní hygienu.
Neobejdete se bez vanových a sprchových sedátek. Existuje celá škála nabídky - sedátka s opěradlem, výklopná sedátka na zeď, popř. nastavitelná sedátka.
U WC zvolíme přímo typy určené pro seniory a invalidy, které svou výškou (cca kolem 48-50 cm) lépe splňují požadavky na bezpečí a pohodlí.
Odstraníme z koupelny i toalety různé koberečky, naopak zvolíme protiskluzovou dlažbu. Pamatujeme i na protiskluzovou úpravu vnitřku vany a sprchového koutu.
Speciální sanita
Na trhu existují speciální vany s bočními dvířky, která se dají otevřít a zavřít, a senior tak pohodlně vstoupí dovnitř, aniž by musel překonávat jakoukoli bariéru.
Pohybuje-li se člověk na vozíku, doporučuje se zvolit umyvadlo s vykrojeným okrajem a polohovatelné zrcadlo, které lze nastavit podle potřeb uživatele.
Některé firmy specializující se na sanitární keramiku nabízejí i polohovatelná umyvadla a toalety (výšku lze posunout až o 30 cm), což jistě ocení nejen senioři, ale i rodiny s malými dětmi.
Pomoc při pádu
Někdy se stane, že osaměle žijící senior nebo handicapovaný v koupelně upadne a nemůže se dovolat pomoci nebo se sám zvednout. Designér Haishan Deng speciálně pro ně vyvinul kliku Help Lock, která funguje na následujícím principu: Navolíte maximální dobu vašeho pobytu v koupelně (např. 20 minut) a zadáte telefonní číslo, na které bude v případě nouze automaticky zavoláno. Pokud do naprogramované doby neotevřete dveře, spustí se alarm. Jestliže alarm není do 30 sekund deaktivován, systém zavolá na číslo, které jste předtím zadali - třeba sousedům nebo na tísňovou linku.
Dalším řešením, které v případě pádu může zachránit život, jsou detektory pádu nebo GSM alarm.
Další bezpečnostní pravidla
- Systematicky vypínejte všechny elektrické přístroje v koupelně.
- Pořiďte si do koupelny lékárničku - tak budete najisto vědět, kde je materiál a léky nutné pro první pomoc.
- Lepší než zámek na klíč je západka, která jde vpřípadě potřeby (pád, nevolnost) rychle odstranit.
- Dvířka sprchy, koupelny nebo toalety by se měla otevírat směrem ven, aby bylo možno okamžitě vyjít vpřípadě nevolnosti.
- Na termostatu bojleru navolte maximální teplotu vody (např. 50 °C).
- Vhodné jsou pákové senzorické baterie s přednastavenou teplotou vody.
- Na internetu se dá sehnat také indikátor teploty vody, který se nainstaluje rovnou na vodovodní baterii. Indikátor vypadá jako široký kroužek se šroubovacím uzávěrem, jehož barva se mění podle teploty vody - od tmavě modré po růžovou, když voda přesáhne 32 °C. Růžová barva na indikátoru vydrží tak dlouho, dokud vytékající voda nedosáhne nižší teploty. Kromě toho, že zabraňuje popálení seniorů i dětí, také pomáhá snižovat spotřebu vody.
Diskuze