Vanda coerulea, charakteristika a základní rady pro pěstování

Pěstování vandy je poměrně náročnější, avšak pokud splníte všechny požadavky, které vanda coerulea potřebuje k růstu, potěší vás krásné květy, které vydrží. Pro pěstování používáme speciální koupenou půdní směs pro orchideje.
Vanda coeruola

Vanda coerulea, charakteristika a základní rady pro pěstování

Vanda coerulea patří mezi jednu z nejkrásnějších orchidejí, které můžeme pěstovat. Pěstování vandy je poměrně náročnější, avšak pokud splníte všechny požadavky, které tato rostlina potřebuje k růstu, potěší vás tato orchidej krásnými květy, které budou dlouho kvést. Rostlina má ráda světlo, ale ne přímé slunce. Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 10°C.

Jak zálevat orchidej?

Vandu zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku. Vanda coerulea má rádo vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 60%.

Hnojení a substrát

Od března do září, 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro orchideje, které neobsahují vápno. Přesazujeme pouze tehdy, jestliže kořeny orchideje vyčnívají z květináče a zpomaluje se růst rostliny. Vanda coerulea se přesazuje přibližně po třech až čtyřech letech do nepříliš velkého květináče, který by však nebránil správnému růstu rostliny. Používáme speciální koupenou půdní směs pro orchideje.

Množení vanda coerulea

Orchidej rozmnožujeme dělením a vzdušnými kořeny.

Choroby orchideje

Hnědé skvrny na listech

Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte.

Vodorovný nebo skloněný růst

Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.

Plesnivý povlak na listech

Příčinou je padlí, které se může se šířit při častém mlžení listů za chladna, a také pokud je vypařování vody z listů omezené.

Žádné květy

Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje.

Orchidej vanda coerulea a její škůdci

Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Přečtěte si také další zajímavé články o orchidejích

Cattleya, charakteristika a základní rady pro pěstování

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies