Péče o lopaty, lopatky, rýče, vidle a motyky
Kovové části lopat, rýčů, vidlí a motyk po každém použití zbavíme zeminy a rostlinných zbytků. Otřeme hadříkem namočeným v oleji (vhodném pro údržbu zahradního náčiní), můžeme také použít čisticí olejový sprej.
Tip: Zrezivělé kovové části natřeme ricinovým olejem a poklademe plátky cibule. Když jsou plátky cibule špinavé, vyměníme je.
Péče o dřevěné násady zahradního náčiní
Dřevěné rukojeti zahradního náčiní dle potřeby za pomoci jemného skelného papíru jemně obrousíme (zarovnáme tak drsný povrch a navíc odstraníme nečistoty). Alespoň 1x za rok (nejlépe na podzim) rukojeti ošetříme lněným olejem.
Péče o zahradnické nůžky a nože
Po každém použití zahradnických nůžek a nožů očistíme čepele vlhkým hadříkem a sterilizujeme je alkoholem nebo lihem. Ostří nožů a nůžek také pravidelně ostříme brouskem navlhčeným vodou nebo olejem. Před zimou potřeme olejem všechny části nůžek olejovou emulzí (olejová emulze ochrání celou plochu čepele i mechanizmus nůžek).
Tip: Pokud je ostří znečištěno od vosku, smůly, stromového balzámu apod. očistíme jej jednoduše technickým benzínem nebo petrolejem.
Jak skladovat zahradní náčiní v zimě?
Zahradní náčiní ukládáme k zimnímu spánku vždy řádně očištěné a ošetřené olejem. Nejvhodnějším řešením je uskladnění ve sklepě a nebo v garáži při teplotě do - 10°C. Plastové konve je vhodné před zimním skladováním zabalit do novin, kusu látky a nebo do bublinkové fólie.
Nezapomeňte na zahradní hadice!
Na konci podzimu nesmíme zapomenout ze všech zahradních hadic a potrubí vypustit všechnu vodu. Nevypuštěná voda ve velkých mrazech by mohla způsobit jejich poškození.
Diskuze