Použitá spot-on antiparazitik
Účinnou ochranou proti klíšťatům a také blechám je aplikace antiparazitik, z nichž nejoblíbenější jsou zejména tzv. spot-on antiparazitika. Nanesete-li obsah pipety na kůži psa, účinné látky obsažené v antiparazitiku odpudí většinu klíšťat ještě před napadením, případně při kontaktu s ošetřenou srstí psa. Tento způsob ochrany je spolehlivý, účinný a vydrží až 3 měsíce. Důležité je ovšem nezapomenout dodržovat intervaly mezi jednotlivými aplikacemi. Cena spot-on antiparazitik se pohybuje od 200 Kč výše za jednu dávku působící po dobu 3 měsíců.
Psí obojky proti klíšťatům i jiným paratitům
Další možnou ochranou jsou speciální antiparazitické obojky, které obsahují účinné látky působící proti blechám, klíšťatům, vším a všenkám, mouchám a také původcům svrabu. Obojek stačí upravit na míru (odstřihnout přebytečný konec) a nasadit pejskovi na krk. Antiparazitika obsažená v obojku se začnou během několika dní (obvykle do týdne)pozvolna uvolňovat do srsti a kůže zvířete, čímž jej začnou chránit před výše uvedenými škůdci. Účinnost antiparazitického obojku se udává až 6 měsíců. Jejich cena se pohybuje okolo 250 Kč a jsou běžně k dostání ve větších prodejnách s potřebami pro zvířata.
Klíšťata a onemocnění přenosná z klíšťat na psy
Jak vytáhnout psovi klíště
Když objevíte na těle svého psa klíště, nepanikařte! S níže uvedeným postupem tohoto malého záškodníka snadno a bezpečně odstraníte.
- S každým klíštětem je nutné zacházet opatrně, proto před jakoukoliv manipulací použijte jednorázové gumové rukavice.
- Klíštětem napadené místo zakápněte alkoholovým dezinfekčním roztokem (neduste jej olejem – hrozí, že by klíště vypustilo do těla vašeho mazlíčka více toxinů) a počkejte tři až pět minut.
- Následně klíště zachytněte ihned u kůže a kývavým pohybem jej kleštičkami nebo pinzetou dostaňte ven z kůže psa.
- Ránu po klíštěti ošetřete dezinfekcí, důkladně omyjte a desinfikujte všechny použité nástroje a samozřejmě také své ruce. Rukavice vyhoďte do odpadkového koše.
Diskuze