Klíšťata a onemocnění přenosná z parazitů na psy
Klíště je celosvětově se vyskytující parazit. Psi v Evropě mohou být napadeni 11 různými druhy klíšťat, jejichž biologie, ekologie, výskyt a role jako přenašeče onemocnění se výrazně liší. Všechny druhy klíšťat v Evropě parazitující u psů patří mezi trojhostitelská klíšťata, to znamená, že různá vývojová stádia tohoto parazita (larva, nymfa a dospělec) sají krev u různých živočichů, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu onemocnění z rezervoárového savce (hlodavec) na psa nebo člověka. Pes a člověk bývá nejčastěji napadán dospělci klíšťat. Mezi nejčastěji identifikované druhy klíšťat u psů patří zástupci rodu Ixodes, Ripicephalus a Dermacentor.
Onemocnění přenosné klíšťaty - Lymská borelióza
Onemocnění přenášená klíšťaty jsou způsobena bakteriemi, prvoky, viry a v jednom případě toxinem. Nejčastějším a nejdůležitějším onemocněním přenášeným klíšťaty je v našich podmínkách Lymská borelióza. Pomocí klíšťat rodu Ixodes je přenášena jak na člověka tak i na psy. Původcem onemocnění je bakterie Borelia burgdorferi, kterou je infikováno 10 - 20% klíšťat v Evropě.
Příznaky Lymské boreliózy
Borelie ovlivňují imunitní systém tak, že vznikají chronické záněty v různých orgánech, po té dochází k jejich trvalému poškození. Příznaky této nemoci jsou nespecifické: zhoršení celkového zdravotního stavu, vysoké horečky, záněty kloubů (otoky, kulhání, odmítání pohybu), zvětšení mízních uzlin, zhoršení funkce ledvin nebo neurologické příznaky v pozdních stádiích nemoci, mají neurologické deficity nebo jim selhávají ledviny.
Onemocnění přenosné klíšťaty - Babezióza
Nejznámější onemocnění přenosné z klíšťat na psa v jižních krajích je pravděpodobně babezióza způsobená prvokem Babezia canis. Tato choroba se vyskytuje ve středomořských zemích, což souvisí s výskytem vektora klíštěte Rhipicephalus sanguineus a Dermacentor reticulatus. Infikovaná klíšťata se mohou se svým hostitelem dostat i do České republiky, nálezy již byly potvrzeny v sousedním Slovensku, Německu a Polsku.
Příznaky u psů při napadení babeziózou
Babezie napadají červené krvinky, kde se množí. Po namnožení dochází k poškození krvinky a infekci a poškození dalších krvinek. Příznaky babeziózy jsou: horečka, apatie, anémie, žloutenka a krev v moči. Akutní případy babeziózy končí často smrtí. Terapie je možná, ale velmi náročná.
Cestujete se psem k moři? Pozor na klíštěcí paralýzu!
Chraňte psa kvalitním přípravkem proti klíšťatům s repelentním účinkem, aby si nepřivezl tento „nepříjemný suvenýr”. Kromě nebezpečných patogenů přenášených klíšťaty je popsána intoxikace, která je způsobena klíštěcím toxinem. Samičky klíšťat rodu Dermacentor a Ixodes produkují neurotoxin, který při masivním napadení samičkami klíšťat způsobuje ochrnutí pánevních končetin, které postupuje směrem k hlavě. Smrt je následkem ochrnutí dýchacích svalů.
Terapie klíštěcí paralýzy
Terapií klíštěcí paralýzy je promptní odstranění klíšťat a podpora životních funkcí. K nakažení dochází v průběhu sání klíštěte, ale až po určité době po přisátí (asi 2 hodiny), proto je důležité včasné odstranění nalezených klíšťat.
Všechny tyto nemoci jsou velmi nebezpečné pro psy i člověka. Jejich nebezpečnost je dána trvalým poškozením orgánů a imunitního stavu postižených jedinců, obtížnou a ve většině případů pozdě stanovenou diagnózou a ne vždy efektivní terapií těchto chorob.
Prevence napadení klíšťaty
Prevence napadení klíšťaty je nejjednodušší a nejefektivnější metodou jak bránit vzniku výše popsaných chorob. Na našem trhu existuje široká nabídka antiparazitik. Z aplikačních forem se nejvíce osvědčily antiparazitární obojky s práškovou technologií a preparáty spot-on. Většina těchto preparátů zabijí klíšťata kontaktem s ošetřenou srstí nebo až po přisátí, tento způsob působení není vždy dostatečný pro prevenci přenosu výše uvedených chorob.
Antiparazitika odpudí klíšťata dřív, než stačí psa napadnout
Důležitou charakteristikou antiparazitik z preventivního hlediska je repelentní účinek preparátu, který většinu klíšťat odpudí ještě před napadením nebo při kontaktu s ošetřenou srstí.
Diskuze