Nejlepší střechy na zimu
Při nákupu střech mnozí zákazníci vybírají především podle ceny. Levné materiály ale nebývají nejkvalitnější. Poznáte to sami po několika sněhových nadílkách. Ideálním řešením je bezúdržbová hladká krytina bez zbytečných spár. Hladký povrch umožňuje sjíždění sněhu, který pak nezatěžuje krytinu. Samozřejmostí je pak průběžné odstraňování sněhových nánosů. Dalším důležitým bezpečnostním prvkem je dostatečný sklon střechy a pevný okapový systém – nejlépe pozinkovaný, měděný nebo titanzinkový. Existují také vytápěné okapy, u kterých poškození sněhem a ledem opravdu nehrozí.
Sněhové zábrany chrání vás i vaší střechu
Pokud váš dům stojí v nadmořské výšce 600 metrů nebo ještě více, samozřejmým bezpečnostním prvkem by pro vás měly být sněhové zábrany. Zábrany je vhodné umístit nad vchodem, nad balkony a v okapové části. Po celé ploše střechy nainstalujte ocelové rozrážeče ve tvaru trojúhelníků. Ve vysokohorských oblastech se montují sněhové zábrany nejvyššího stupně v podobě speciálních desek nebo tyčí. Krizovým místem jsou také oblasti s velkými výkyvy teplot, kdy na střechách vznikají ledové kry.
Shazujete sníh?
Pravidelné shazování sněhu a rampouchů ze střechy je povinnost každého majitele domu. Již v samotné stavební dokumentaci je určeno, kolik centimetrů sněhu může na vaší střeše maximálně ležet!
Nebezpečná střecha? Volejte pomoc!
Pokud hrozí zranění chodců nebo zničení majetku pádem sněhových jazyků či rampouchů, můžete přivolat pomoc profesionálních hasičů. Jestliže situace natolik riziková není, musíte si vystačit některou z placených, komerčních firem.
Diskuze