Pravidla pěstování cuket

Máte na své zahrádce dostatek místa? Pak rozhodně začněte s pěstováním cuket. Za nenáročnou péči, kterou jim věnujete, se vám odmění bohatou úrodou plodů, které obsahují mnoho vitamínů, minerálů i stopových prvků, jenž vaše tělo potřebuje. Plody můžete skladovat, konzumovat čerstvé, vařit, zapékat i grilovat.

Cukety

Úspěšné pěstování cuket

Existuje poměrně velké množství nejrůznějších odrůd cuket, které se od sebe liší nejen velikostí, tvarem (podélné, oválné), zbarvením (sytě nebo světle zelené, jasně žluté, proužkované), ale také chutí dužniny. Oblíbené jsou například odrůdy Jigonal (pravidelné, kratší a štíhlé tmavě zelené plody), Black beauty (chutná odrůda cukety s tmavě zelenou, téměř černou slupkou), Bětka F1 (má silný růst a velmi chutné plody se smetanovým zbarvením slupky), Tondo di Piacenza (má tmavě zelené, kulovité plody, které jsou velmi chutné a jsou vhodné i na zapékání) a nebo GoldlineF1 (odrůda s pravidelnými plody, které mají sytě žlutou slupku a lahodnou chuť).

Výsev semen a výsadba mladých rostlin na stanoviště

Semena zvoleného druhu cuket vyséváme na venkovní záhony po 15. květnu, kdy již nehrozí riziko přízemních mrazíků. Semena, která před výsevem máčíme den ve vlažné vodě, sázíme do řádků, ve vzdálenosti 50 až 100 centimetrů jednotlivě. Ideální je výsev do černé netkané textilie, protože brání plevelům v růstu a zároveň také pomáhá prohřívat půdu. Semena cuket lze také předpěstovat (ve skleníku, pařeništi a nebo za oknem) a mladé sazenice vysadit na venkovní stanoviště až koncem května. Před výsadbou je vhodné rostliny postupně otužovat.

Vhodný pěstební substrát a stanoviště

Cukety mají rády výhřevné, chráněné stanoviště a propustný, živinami dobře zásobený pěstební substrát. Před výsevem či výsadbou cuket můžeme pěstební substrát obohatit o kompost nebo chlévskou mrvu, které dodají rostlinám dostatek živin pro zdravý a vitální růst.

Péče o cukety během vegetace

Rostliny pravidelně zaléváme dostatkem odstáté dešťové vody a jednou za 21 dní obohatíme pěstební substrát o organické hnojivo, případně rostlinný výluh bohatý na draslík. Když se na rostlinách začnou objevovat plody, podložíme je suchou slámou a nebo například pilinami, které zabrání tomu, aby začaly plesnivět. Na rostlinách se mohou objevit mšice, slimáci a nebo plíseň okurková – je vhodné provést preventivní opatření a zamezit tak jejich možnému výskytu.

Sklizeň plodů

Se sklizní můžeme začít, když plody dosáhnou délky 7 a více centimetrů (maximálně 20 centimetrů). Je vhodné je sbírat v rukavicích, protože lodyhy i listy rostlin jsou posety ostny, případně tuhými chlupy, které mohou pokožku na rukou nepříjemně podráždit. Plody sbíráme, přesněji odtrháváme, od rostliny s několikacentimetrovou stopkou, díky které vydrží čerstvé o pár dní déle.

Využití cuket v kuchyni

Tuto zeleninu lze využít k přípravě teplých i studených pokrmů. Cukety můžeme konzumovat syrové (a nebo je přidat do zeleninového salátu), smažit, zapékat, fritovat a nebo z nich uvařit výbornou polévku. Inspiraci k přípravě cuket naleznete v následujících článcích:

Vaření s cuketou

Cuketa 3x jinak

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.5 Počet: 6 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies