Peperomia, pepřinec - charakteristika a základní rady pro pěstování
V přírodě roste asi 600 až 1000 různých druhů pepřinců. Tyto nenáročné rostliny jsou velmi oblíbené pro pěstování v našich domácnostech. Pepřinec snáší dobře stín, polostín i světlé stanoviště. Rostlina dobře roste na teplých stanovištích při 18 - 20 °C, v zimě by teplota neměla být nižší než 16 °C.
Jak zalévat peperomii?
Zálivka musí být pravidelná, na jaře i v létě mírná. V zimě jsou zálivky řídké, až poté, co zeminu necháme oschnout. Zemina nikdy nesmí úplně vyschnout nebo být příliš mokrá. Pepřince mají rády vlhké prostředí. Listy během léta rosíme. Ideální vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.
Hnojení a substrát pepřince
V období aktivního růstu, od března do srpna, hnojíme pepřince každé dva týdny tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Jestliže substrát neobsahuje dostatek živin, zmenšují se mladé listy. Pepřince přesazujeme 1x za 2 roky, na jaře nebo podle potřeby. Doporučený podíl zeminy se skládá z 1dílu listovky, 1 dílu rašeliny a 1 dílu písku. Drenáž je základem správného pěstování.
Dodávejte rostlinám pravidelnou dávku výživy >>
Množení
Pepřince se rozmnožují vrcholovými stonkovými řízky a listovými řízky. Rostliny zakořeňují velmi rychle , pokud při množení použijeme stimulátor.
Choroby a škůdci peperomie
Pepřince nejčastěji trpí listovými háďátky, sviluškami a padáním listů. Většinovou příčinou těchto chorob a škůdců, jsou základní pěstitelské chyby.
O chorobách a škůdcích rostlin v rubrice ZDE
Druhy pepřinců
- Peperomia arifolia
- Peperomia caperata „Tricolor”
- Peperomia clusiifolia
- Peperomia fraseri
- Peperomia griseoargentea
- Peperomia incana
- Peperomia maculosa
- Peperomia obtusifolia „Albomarginata”
- Peperomia obtusifolia „Greengold”
- Peperomia obtusifolia „Yeli”
- Peperomia obtusifolia „Minima”
- Peperomia rotundifolia
- Peperomia scandens
- Peperomia serpens „Variegata”
- Peperomia argyreia
Diskuze