Nejoblíbenější druhy palem pěstované v interiérech
- Chamaedora elegans – Palma sličná (horská)
- Chrysalidocarpus fortunei – Chrysalidokarpus nažloutlý
- Howeia belmoreana – Kencie
- Howea forsteriana – Rajská palma
- Cocos nucifera – Kokosovník ořechoplodý
- Microcoelum weddelianum – Kokosovec Weddelův
- Livistonia chinensis – Livistonie
- Butia capitata
- Brahea edulis
- Caryota mitis – Palicha, Karyota
- Chamaerops humilis – Žumara
- Washingtonia filifera – Washingtonie
- Phoenix canariensis
- Howea forsteriana – Žumava nízká
- Rhapis excelsa - Bambusová palma
- Cycas revoluta – Cykas
Vhodné stanoviště pro pěstování palem
Palmy ve většině případů vyžadují světlé stanoviště, ne však přímé sluneční světlo. Ideální teplota pro jejich pěstování by se měla pohybovat okolo 25 až 28 °C. V zimě by teplota při pěstování neměla klesnout pod 18°C.
Pěstební substrát
Palmy vyžadují propustný živný substrát s větším podílem rašeliny a písku. Ve větších zahradnických centrech si můžeme zakoupit již předem připravený pěstební substrát vhodný pro pěstování palem.
Zálivka a hnojení
Většina druhů palem vyžaduje pravidelnou zálivku, nesnášejí však přemokřený substrát. Při snížení pěstební teploty omezíme také zálivku. Během vegetačního období palmy hnojíme 1 x týdně vícesložkovým hnojivem pro pokojové rostliny. Většina palem vyžaduje při pěstování vyšší vzdušnou vlhkost, některé druhy snesou i suchý vzduch (například Washingtone vláknitá, apod.).
Přesazování
Rostliny přesazujeme, pokud kořeny vyčnívají z květináče. Palmy špatně snáší časté přesazování.
Množení palem semeny
Palmy množíme převážně semenem, nejvhodnějším ročním obdobím pro jejich výsadbu je podzim. Semena dva až tři dny před výsadbou máčíme v teplé vodě (30 – 35°C). Poté semena vysazujeme do substrátu z písku a rašeliny smíchaných v poměru 1:1. Do jednoho květináčku dáme jedno semínko, které by mělo být cca 2 centimetry pod povrchem. Poté zakryjeme folií nebo mikrotenovým sáčkem a umístíme na parapet. Substrát udržujeme vlhký, nikoliv přemokřený. U tropických a obtížně klíčících druhů by se měla pěstební teplota ve dne i v noci pohybovat nad 25°C, lépe kolem 30°C. Druhy pocházející ze subtropické oblasti klíčí při teplotě 20 - 25°C.
Diskuze