Síran draselný jako hnojivo
Síran draselný je velmi kvalitní draselné hnojivo. Vyrábí se ve formě prášku nebo granulí a má bílou až našedlou barvu. Pro svůj minimální obsah chlóru jej ocení zejména rostliny na chlór citlivé, hodí se ale i pro ostatní typy rostlin. Nejvíce se využívá ke hnojení ovocných dřevin a zeleniny (zvláště brambor), dále ke hnojení chmelnic, tabáku a vinné révy. Nejvhodnější dobou pro použití je jaro a podzim, perfektně se ale hodí i pro předsadbovou přípravu půdy.
Hlavní výhody
Hlavními výhodami hnojení síranem draselným je tedy přítomnost síry a ve vodě rozpustného oxidu draslíku, které rostliny pro svůj růst tolik potřebují, dále minimální obsah chlóru a za třetí je třeba brát v úvahu i velmi jednoduchou aplikaci.
Dávkování síranu draselného
- slunečnice 400 – 600 g/10m2 pěstební plochy
- vinná réva, ovocné dřeviny 200 – 400 g/10m2 pěstební plochy
- hrách, fazole, cibule a listová zelenina 200 – 250 g/10m2 pěstební plochy
- plodová zelenina 300 – 400 g/10m2 pěstební plochy
- brambory 500 – 700 g/10m2 pěstební plochy
Nevýhody hnojení síranem draselným
Hnojení průmyslovými hnojivy má samozřejmě i své nevýhody. Při nadměrném nebo dlouhodobém používání dochází k výraznému snižování kvality půdy, ničí se přirozené pH. Přebytečná hnojiva pronikají do spodních vrstev půdy a podzemních vod, dostávají se do potoků a říček a tímto je znečišťují. Další nevýhodou je riziko kontaminace potravin či nápojů síranem draselným – může způsobit vážné zdravotní potíže.
Diskuze