Alternativy kravského hnoje

Nejen kravský hnůj lze použít jako hnojivo. Chováte-li nějaké zvířátko, možná vám může s produkcí vaší zahrádky pomoci.

Kompost

Není hnůj jako hnůj

Exkrementy zvířat mají odlišná složení a různě také působí na rostliny. Některé uvolňují živiny velmi rychle, jiné velmi pomalu, koňský hnůj zase rychle uvolňuje teplo. Ne každý hnůj se tedy hodí na všechny druhy rostlin. Pro všechny typy ale platí, že by se nikdy neměl čerstvý hnůj aplikovat přímo na hlínu, nikdy nepoužívejte ani výkaly zvířat z velkochovů (takovým zvířatům mohou být podávána antibiotika nebo krmivo obsahující pro půdu nevhodné složky).

Koňský hnůj

Chováte koně? Výborně. Koňský hnůj je velmi výhřevným materiálem, urychluje chemické procesy v kompostu. Má vysoký obsah výživných látek a hodí se pro náročné rostliny. Dobře se snáší s kravským hnojem, do kompostu je tedy můžete přidávat společně.

Slepičí trus

Ani slepičí trus by se nikdy neměl používat čerstvý, jinak spálí kořeny rostlin. Smíchávejte jej proto rozmělněný s kompostem a používejte nejlépe až na podzim. Lze jej použít i sušený (usušit, rozdrtit, nasypat na zeminu a lehce zahrabat) – v tomto stavu je ideální do květináčů (podporuje růst květů). Cibuli a luštěniny slepičím trusem nehnojte nikdy.

Ovčí hnůj

Ovčí hnůj patří mezi nejkvalitnější přírodní hnojiva. Jedinou jeho nevýhodou je, že obsahuje spoustu steliva – zkompostovaný hnůj proto musíte dobře rozmělnit a prosát. Takto zpracovaný a dobře uležený hnůj můžete použít téměř na cokoliv, ale raději s mírou. Vysoký obsah dusíku způsobuje nepřiměřeně bujný růst. Své o tom ví Pan Buchta z Vysočiny – díky ovčímu hnoji se mu podařilo vypěstovat 27 cm dlouhou a 1 720 gramů těžkou bramboru, která je dnes zapsána v České knize rekordů

Kozí a králičí hnůj

Oba tyto typy hnojiva patří k rychle se rozkládajícím a bohatým na dusík, je tedy třeba je zpracovat stejně jako hnůj ovčí. Používejte především na brambory a kořenovou zeleninu.

Prasečí hnůj

Prasečí hnůj má nízký obsah živin, zato ale obsahuje hodně draslíku, což ocení celer nebo pórek. Psí výkaly Nevíte, co s psími bobky na zahrádce? Hoďte je do kompostu také. V malém množství neuškodí, ba naopak.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 2 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies