Pěstování Ginkgo biloby
Než začnete pěstovat jínan dvoulaločný (pro zajímavost: jínan řadíme mezi jehličnaté dřeviny), můžete si vybrat ze dvou možností. Buď si můžete vypěstovat strom ze semen a nebo zakoupit již vyklíčenou sazenici v zahradnictví. Pěstování jínanu ze semen je poněkud složitější. Semena je nutné nasbírat v listopadu (je to dvoudomý strom, proto musí být dva jedinci opačného pohlaví vedle sebe, abychom získali kvalitní výsevu schopná semena). Pokud takové semena naleznete, máte z větší části vyhráno.Semena opatrně vyloupněte z jejich obalu a omytá vložte do písku. Přes zimu by se měli semena nechat klíčit v teplotě 2-5 °C. Na jaře vyklíčená semena vložte do hlinitopísčité propustné hlíny. Za 1-2 měsíce by měli vyrůst sazeničky.
Ideální stanoviště pro pěstování Ginkgo biloby
Jínany mají rády stanoviště s dostatkem slunce a prostoru, dobře snáší i zaprášené prostředí dnešních měst. Na kvalitu půdy není jínan nijak zvlášť náročný, miluje lehčí půdy, dobře propustné a zásobené živinami. PH zeminy by mělo být mírně kyselé.
Ginkgo biloba - výsadba a následná péče
Výsadba malých sazenic jínanu se provádí na jaře. Tento strom nevyžaduje žádné zvláštní podmínky pro pěstování. Plně se spokojí s občasnou zálivkou. Ginkgo biloba roste většinou pomalu, průměrně okolo 30 centimetrů za rok (nejvíce v období od konce května do konce srpna). Strom začíná plodit ve věku 35 let, jeden samčí strom stačí pro opylování pěti samičích.
Blahodárné účinky jínanu dvoulaločného
Semena a listy jínanu dvoulaločného (Ginkgo biloby) se již po tisíciletí používají v tradiční čínské medicíně. Sušené listy jsou bohaté na flavonoidy, terpenické laktony, ginkgolidy, třísloviny, mastné kyseliny, organické kyseliny, karotenoidní barviva, steroidní sloučeniny, vitamin C a mnohé další složky. Extrakt z listů má příznivý vliv na krevní oběh a nervový systém.
Sběr a sušení listů
Listy je nejlépe sklízet na konci léta nebo časně na podzim, než začnou žloutnout. Lze je sušit i pro pozdější využití.
Diskuze