Dracéna, dračinec - charakteristika a pěstování

Dračincům vyhovuje takřka jakékoliv umístění, rostlina by ale neměla být na přímém slunci. Ideální je pro dracénu místo v polostínu. Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C.

Draceana

Dracéna, dračinec - charakteristika a základní rady pro pěstování

Dracény jsou oblíbené běžně dostupné pokojové rostliny v mnoha druzích a barevných variacích. Dracény vytvářejí dřevitý kmínek tak, že odumírají listy ze spodní části. Dracény rostou v tropech Afriky, Asie a na Kanárských ostrovech. Dračincům vyhovuje takřka jakékoliv umístění, rostlina by ale neměla být na přímém slunci. Ideální je pro dracénu místo v polostínu. Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C (maximálně však 25°C). V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C.

Jak zalévat dracénu?

Pěstujeme-li dracénu při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Dracéna je nenáročná na vodu a také na vlhkost vzduchu. Dracénu zaléváme měkkou, odstátou vodou. V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, abychom mohli zabránit přemokření rostlin. Příliš chladné a vlhké stanoviště způsobuje, že rostlina neroste a kořeny pomalu uhnívají. Dračince mají rády vlhko, proto v letních parnech rostliny jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.

Hnojení a substrát dračince

Od března do září, 1x za 14 dní dracénu přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno. Protože dračince rostou pomalu, přesazují se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší každé 2 až 3 roky. Vysazují se do širokých, nízkých květináčů. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

Množení dracény

Dračince se množí vrcholovými nebo stonkovými řízky bez vrcholu, které zakořeňují v malých květináčích (na konci března). Nevýhodou tohoto množení je malý počet takto získaných rostlin. Tyto druhy v pokojových podmínkách nekvetou a také není vhodné dracaeny množit semenem. Spodní teplota musí být při množení vysoká (alespoň 22°C).

Choroby

Hnědé špičky a žluté okraje listů

Nejčastější příčinou je suchý vzduch. Převážná většina dracén potřebuje dostatečně vlhký vzduch. Další příčinou může být také chladný průvan nebo suchý substrát.

Listy mají hnědé okraje a jsou zkroucené

Příčinou je téměř vždy příliš nízká teplota. Tyto příznaky se brzy objevují u dracén, protože jsou na teplotu okolí dosti choulostivé.

Žloutnutí spodních listů

Pokud žloutnutí spodní strany listů postupuje pomalu, je to přirozený proces stárnutí listů. Listy mají omezenou životnost pouze na 2 roky, a poté odumírají.

Hnědé skvrny na listech

Příčinou bývá nedostatek vody.

Uhynutí rostliny

Příčinou může být příliš mnoho vody během zimního období nebo také pěstování rostliny při nízké teplotě

Vybělené suché skvrny, které se objeví na listech

Příčinou je příliš mnoho slunce. Rostlinu zachráníte, pokud ji přemístíte na světlé místo s přistíněním před přímými slunečními paprsky.

Druhy dracén

 • Dracaena congesta
 • Dracaena draco
 • Dracaena sanderiana
 • Dracaena deremensis „Warneckii”
 • Dracaena marginata „Tricolor”
 • Dracaena glauca
 • Dracaena fragrans „Maddangeana”
 • Dracaena godseffiana
 • Dracaena reflexa „Song of India”
 • Dracaena surculosa „Florida Beauty”
 • Dracaena fragrans
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.3 Počet: 13 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies