Cryptanthus bivittatus, charakteristika a základní rady pro pěstování
Cryptanthus bivittatus pochází z Brazílie, z čehož vyplývá, že má ráda teplo. Nejvíce jí vyhovuje normální pokojová teplota okolo 23 °C, ale snese i teplotu až kolem 29°C. Starší rostliny mají raději chladnější místa, o teplotě okolo 18°C. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 15º C. Nejideálnějším stanovištěm pro pěstování cryptanthusu je stinné a klidné místo. Rostlina je velmi náchylná na průvan!! Cryptanthus bivittatus potřebuje vysokou vlhkost vzduchu (až 85%), proto rostlinu často rosíme.
Jak zalévat cryptanthus bivittatus?
Rostlina má ráda vodu, a proto by zemina v květináči neměla nikdy vyschnout. Pěstujeme-li kryptantus při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Vydatně zaléváme měkkou, odstátou vodou. Pokud nemá cryptanthus bivittatus dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny.
Hnojení a substrát pro cryptanthus bivittatus
V létě hnojíme kryptantus jedenkrát za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro broméliovité rostliny, rozpuštěného ve vodě. Mladé rostliny přihnojujeme plynným CO2. Cryptanthus bivittatus přesazujeme na jaře 1x za rok. Dno květináče vysypeme malými kamínky, aby mohla odtékat přebytečná voda, zeminu při přesazování příliš nestlačujeme. Cryptanthus bivittatus má rád lehkou a propustnou zeminu z části složenou z rašeliny. Nejvhodnější pěstební substrát se skládá z 1 dílu listovky, 1 dílu rašeliny, 1 dílu borové jehličnatou a 1 dílu polystyrénu. Ph substrátu je 5—5,5.
Cryptanthus bivittatus – množení
Při jarním přesazování můžeme rozdělit větší rostlinu na dvě části, a poté přesadíme do menších květináčů.
Choroby
Hnědé a zaschlé špičky listů
Příčinou je příliš suchý vzduch. Rostlinu celou prohlédněte, zda netrpí sviluškami a odstraňte její odumřelé části.
Listy jsou pokroucené a skvrnité, spodní listy žluté
Příčinou je nedostatečná zálivka. Substrát broméliovitých rostlin musí být stále vlhký.
Opadávání listů
Příčinou je příliš suchý vzduch. Broméliovité rostliny jsou na suchý vzduch obzvláště citlivé.
Škůdci
Mezi nejznámější škůdce, kteří na rostlině škodí jsou svilušky, třásněnky, červci a mšice.
Diskuze