Vhodné pěstební stanoviště
Při výběru vhodného stanoviště pro pěstování broskvoní bereme v potaz hned několik faktorů: klimatické podmínky, mikroklima stanoviště a také orientaci ke světovým stranám. Nejlépe se jim bude dařit na slunečném stanovišti obráceném k jihu - tedy jihozápadu nebo jihovýchodu. Stanoviště musí být chráněno před větrem, vysadíme je proto v místě, kde se v blízkosti nachází vyšší budova, svahovitý terén a nebo les. Nevhodnými stanovišti pro broskvoně jsou uzavřené údolí a mrazové kotliny.
Pěstební substrát
Broskvoně vyžadují středně těžké, písčitohlinité až hlínité půdy se střední zásobou živin a pH pohybujícím se v rozmezí od 6,5 do 8. Nevhodné jsou trvale mokré, jílovité, studené a nepropustné půdy.
Máte nové stromy - kdy budete sklízet?
Odrůdy broskvoní
- Ranně zrající odrůdy - Harcot, Harbringer, Teska, Tercie, Duan Yu, Zao Mei, Spring Belle, Spring Lady, Neve, Early Star, Crimson Gold.
- Středně ranně zrající odrůdy - Telura, Teliesa, Super Queen, Royal Glory, Miss Italia, Fidelia, Ruby Prince, Benedikte.
- Pozdně zrající odrůdy - Harlayne, Harogem, Venus, Orion, Tardibelle, Symphonie, Sandra, Lucia, Elegant Lady. Top Lady.
Tip:
Pro zahrádku jsou vhodné broskvoně ve tvaru zákrsků nebo čtvrtkmeny s kotlovitou korunou. V horších podmínkách se vedle plošných tvarů osvědčují i volně rostoucí zákrsky broskvoní s kotlovitou korunkou a s kmínkem vysokým cca 50 centimetrů. Mezi odrůdy broskvoní vhodných do nepříznivých podmínek patří: Redhaven, Primisima, Delbart, Kamila, Redwin, Earliglo, Sunhaven, Harbinger, Favotita, Morettini 3Luna.
Máte nové stromy - kdy budete sklízet?
Řez broskvoní
U mladých broskvoní provádíme řez v době rašení, u vzrostlých stromů v době květu. Vlky a zahušťující výhony odstraňujeme koncem června nebo začátkem července. Pokud jsou letorosty slabé a méně plodné, je vhodné přistoupit ke zmlazovacímu řezu (provádí se většinou v intervalu čtyř let). Ve vyšších oblastech lze urychlit vyzrávání letorostů a tvorbu květních pupenů řezem (malým zakrácením všech letorostů v koruně) na konci srpna.
Řez ovocných stromů na podzim a v zimě
Přezimování broskvoní
Během zimního období broskvoně krátkodobě snesou teploty -22 až -25 °C. Plošné tvary broskvoní vysazených u zdi chráníme slaměnými rohožemi. Volně rostoucí broskvoně obalíme rákosem nebo jutovinou. Kmen a kosterní větve je vhodné natřít ochranným nátěrem z vápenného mléka.
Choroby a škůdci broskvoní
Mezi nejčastější choroby broskvoní patří kadeřavost, moniliový úžeh peckovin, broskvoňová čerň, strupovitost. Nejčastějšími škůdci jsou mšice broskvoňová a obaleč jablečný. Více o chorobách a škůdcích broskvoní se dočtete v následujícím článku>
Diskuze