Zubní kaz trápí i psy
Kateřina Řehořová
03.08.2006
U psů se nevyskytuje zubní kaz často, pokud se ovšem objeví, jsou postiženy především stoličky nebo špičáky. Kaz se projeví poškozením skloviny, postupně pak dochází k prohlubování procesu a infekci bakteriemi. U psa může dojít i k předčasné ztrátě zubů.
Zubní kaz u psů
U psů se nevyskytuje zubní kaz často, pokud se ovšem objeví, jsou postiženy především stoličky nebo špičáky. Kaz se projeví poškozením skloviny, postupně pak dochází k prohlubování procesu a infekci bakteriemi. U psa může dojít k předčasné ztrátě zubů.
Zubní kaz – vznik a vývoj zubního kazu
Příčinou zubního kazu je zubní plak. Zubní plak se tvoří na povrchu zubu, který obsahuje bakterie, zbytky krmiva, mucin, epiteliální buňky z dutiny ústní atd. Organické kyseliny, které zde vznikají se zúčastňují rozkladných procesů v tomto místě, rozpouštějí a poškozují spolu s enzymy sklovinu zubu.
Zubní kaz – příčiny
Příčinami vzniku zubního kazu mohou být:
- nedostatečný vývoj skloviny
- poruchy metabolismu
- poruchy činnosti žláz s vnitřní sekrecí
- přítomnost mikroorganismů v dutině ústní
- přítomnost zbytků krmiva
- abrase (otěr) skloviny
Zubní kaz – jak poznáme že náš pes má zubní kaz?
U psa se objevuje nadměrný zápach z dutiny ústní, neochotně přijímá potravu. Při silném poškození zubní skloviny dochází k rozkladu zuboviny a zub vypadne.
Zubní kaz – prevence zubního kazu u psů
Ve specializovaných prodejnách jsou k dostání žvýkačky nebo speciální žvýkací pamlsky, které zabraňují tvorbě zubního povlaku a zubního kamene. Na péči o chrup je zapotřebí psa navykat již od štěněčího věku. Chrup kontrolujte svému psovi pravidelně jednou za měsíc, a pokud objevíte zubní kámen, nechte jej veterinárním lékařem odstranit.
Zubní kaz - i zuby psů potřebují vyčistit
- K čištění používejte výhradně takové pomůcky, které jsou určeny pro psy.
- Psovi opatrně otevřete tlamu a zuby čistěte ze všech stran, největší pozornosti věnujte okolí dásní, na kterých se vytváří zubní kámen.
- K čištění můžete použít zubní kartáček, později vám možná bude lépe vyhovovat speciální psí zubní kartáček, který si nasadíte na prst.
- Zuby čistěte velmi opatrně, použijte speciální psí pastu, která neobsahuje velké množství flóru.
- Vyplachovat psovi tlamu není zapotřebí.
- Pokud nemáte s čištěním zubů u psa žádné zkušenosti, poraďte se s veterinárním lékařem.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
3.5
Počet:
2
Nejlepší:
4
Nejhorší:
3
Diskuze