Pokud budujeme skalku, měli bychom myslet i na to, jak bude vypadat také v zimních měsících. Většina skalniček se v tomto období stáhne, ale některé zůstávají i v tak nevlídném počasí stále zelené. V horských oblastech, kde první sníh napadne už v říjnu a odtává až v květnu, si se zimní skalkou starosti dělat nemusíme, v nížinách ji ale sníh zpravidla pokryje pouze na pár dní. Vysaďte proto takové rostliny, které vám budou dělat radost i v lednu.
Netřesk – Sempervivum
Netřesk je jedna z mála rostlin, která je odolná vůči mrazu a je také velice nenáročná. Dařit se jí bude v suché půdě, mezi kameny a zakořenit může i na střechách či kamenných zídkách. Má dužnaté listy ve tvaru růžice a dorůstá do výšky až 30cm. Barva listů bývá různorodá, od zelených až po sytě fialové.
Lomikámen – Saxifraga
Stejně jako Netřesk, i Lomikámen patří ke skalničkám, které bez jakékoli újmy snesou drsnější počasí. Rod této rostliny obsahuje stovky druhů a několik tisíců kultivarů. Lomikámen je nenáročný, ale nesnese přemokření. Kvete od února do července a může mít mnoho podob i barev. Zde záleží na druhu či kříženci.
Rozchodník – Sedum
Rozchodník je další skalnička, která je plně mrazuvzdorná a také mimořádně odolná rostlina. Zasadíme ji tam, kde je dobře propustná půda a kde tedy nehrozí přemokření. Vyhovuje jim spíše sušší půda a také slunce. Barva Rozchodníku závisí na druhu, většinou jsou však v barvě červené, vínové, čokoládové nebo krémově bílé a kvetou od července až do října.
Pelyněk – Artemisia
Pelyněk neboli Artemisia může působit jemným až zranitelným dojmem, bez problémů ale přečká hluboké mrazy, které mohou dosahovat až – 28°C. Má rád propustnou půdu a slunné stanoviště. Do skalek vybíráme druhy, které dosahují zhruba deseti centimetrů.
Diskuze