Co všechno víme o želvách?
První želvy se na naší planetě Zemi objevily před miliony let. Jejich měkké části těla kryje tvrdý krunýř, který želvě poskytuje ochranu před nepřízní počasí i před nepřítelem. Potravu zpracovávají želvy ostrými okraji čelistí.Želvy se nejhojněji vyskytují v tropech, některé druhy žijí také v mírných klimatických podmínkách. Řada z nich bydlí coby želví miminka jako domácí zvířátka v bytech. Smutné je, že pokud časem vyrostou, pouští je jejich majitelé do volné přírody, kde se mohou stát pro své okolí nebezpečnými predátory a časem by mohli ublížit i člověku.
Než si želvičku pořídíte do svého akvária, myslete na to, že časem může změnit svou velikost a zvažujte pro a proti, než si ji opravdu odnesete domů.
Želvy a rozmnožování
Páření u želv probíhá malinko brutálně. Hned poté, co si samec vyhlédne vhodnou samici, kouše a štípe ji tak dlouho do nohou, až ji donutí k nehybnosti. Poté se vysune na její hřbet a páří se s ní. Poté želva naklade vejce na souši. Některé tropické druhy mají i několik snůšek do roka.Želvy, žijící v mírném klimatickém pásmu kladou vejce 1x - 2x za rok. Skořápky vajec mají kulovitý nebo oválný tvar. Samice zahrabe vejce po snesení pod tlející vegetaci, nebo do nor jiných živočichů. Většina druhů však zahrabává vejce do písku, aby je ukryla před nepřítelem.
Diskuze