- Pěstování zázvoru je snadné
Plně vám k tomu postačí, když si pořídíte čerstvý oddenek. Zázvor vyžaduje teplejší stanoviště, proto pro něj vyberte místo, kam na něj bude svítit sluníčko minimálně 5 hodin každý den. Čerstvý oddenek vložte do předem připraveného substrátu.
Avšak mějte na paměti, že ho tam musíte vložit tak, aby jeho pupeny směřovaly nahoru. Půda by měla být bohatá - plná živin. Oddenek zasypte trochou půdy a až vyklíčí, nechte ho vegetovat. Když začne usychat, tak ho opatrně vykopejte a část můžete zkonzumovat. Tu zbylou opět vraťte do půdy.
- Můžete si jej vypěstovat i ze semen
Budete k tomu potřebovat jen květináč s vhodným substrátem pro klíčení. Do něj pak vložte semínko, jemně jej zahrňte substrátem a postavte někam na slunné a teplé místo. Proces klíčení trvá 2 - 3 týdny.
Až vyraší první listy, přeneste květináč na stinné místo či alespoň do polostínu. Zázvor zalévejte teplejší, odstátou vodou a přihnojovat můžete běžným hnojivem, které je určeno pro pokojové květiny. Avšak nehnojte jej příliš, raději hnojte méně.
- Zázvor a jeho léčivé účinky
Zázvor obsahuje esenciální oleje, díky kterým voní tak intenzivně. Je bohatý i na vitamín A, B, C, E a obsahuje také sodík, draslík, vápník, hořčík, železo a fosfor. Pikantní chuť zázvoru je způsobena jednou z mnoha zdraví prospěšných látek, které najdete v zázvoru, a tím je gingerol. Jeho chemické složení je velmi podobné kapsaicinu, jenž se vyskytuje v chilli papričce.
Doporučuje se užívat všem, které trápí žaludeční potíže či nevolnost v době těhotenství. Má antibakteriální účinky, zmírňuje bolesti hlavy a působí jako prevence proti stresu. Dokáže také prohřát celé tělo, stimuluje krevní oběh, posiluje imunitu a dokonce snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Diskuze