Je to parazit
Řadíme ji do čeledi santálovitých a parazituje na kmenech stromů. Tvarem připomíná kulovité keříky, které mohou vyrůst až 1 m. Listy mají žluto-zelenou barvu a nikdy neuvadají. Částečně se starají o fotosyntézu, jinak jsou zcela závislé na přísunu živin z půdy, kterou jim zajišťují stromy.
Plody jmelí jsou malé, dekorativní kuličky bílé barvy. Možná díky jejich kouzelnému vzhledu se staly neodmyslitelnou součástí Vánočních dekorací. Jmelí parazituje především na listnatých stromech - lípy, jabloně, jasany, topoly, vrby, jeřáby, javory a podobně. Někdy ale může vyrůst i na borovicích či jedlích.
Jedovatá rostlinka, která se používá k léčení
Jmelí obsahuje obrovské množství zdraví prospěšných látek. Lze ho využít k léčbě nejrůznějších zdravotních problémů. Avšak nikdy nekonzumujte plody, ty jsou extrémně jedovaté. Jmelí pomáhá zmírnit bolesti hlavy a léčí padoucnici.
Používá se i k léčbě rakoviny a zlepšuje srdeční činnost. Dokonce se využívá ke snížení krevního tlaku, což má prokázané výsledky. Většinou se z usušených větviček či listů připravuje čaj. Jmelí se sbírá od října až do prosince a také v březnu, kdy se jeho účinky ještě znásobí.
Jmelí - rostlina s magickými účinky
Jmelí využívali pohanští Keltové a staří Germáni při svých obřadech. Na Nový rok dokonce kněží (druidové) odřezávali větvičky pomocí zlatého srpu. Provádělo se to k přivolání štěstí do dalšího roku.
Zajímavosti
- Pokud chcete v dalším roce hodně štěstí, vyberte si jmelí s co nejvíce bobulkami. Čím více jich bude, tím budete mít větší štěstí a možná i zbohatnete.
- Rozvěšené větvičky jmelí mají ochránit dům před uhranutím čarodějnicemi a také před požárem.
- Jmelí je znakem odvahy, plodnosti a celkového zdraví.
Diskuze