Můžete si vypomoct už při výběru barvy spárovací hmoty. Je logické, že pokud budete chtít bílé spáry, pak na nich uvidíte každé smítko a budou brzy špinavé. Postupem času přejdou z bílé barvy do žluté a pak zešednou. Zkuste vybírat šedé či hnědé spárovací hmoty. Tedy pokud se to hodí k obkladům či dlažbě. Dle konkrétní dlažby vám v obchodě doporučí přípravky, se kterými vám půjde úklid pěkně od ruky.
Co dělat, když běžný úklid nestačí a speciální čistící prostředky nezabírají?
- Čištění párou
Zkuste spáry vyčistit bez chemie. Pořiďte si parní čistič, ale ne nějakou levnou verzi. Porovnejte si vlastnosti jednotlivých parních čističů a případně si nechte poradit odborníkem. Horká pára umí odstranit veškeré nečistoty a navíc nepoškodí dlažbu či obkladačky, jako je tomu v případech, když čistíte pomocí písku. Jen si dejte pozor na dřevěný nábytek.
- Čištění kartáčkem a speciální směsí
Na výrobu čistící směsi použijeme kypřící prášek, sodu nebo místo sody přidáme vanilkový puding s vodou, ještě přidáme vodu. Tuto směs dáme na spáry a co nejmenším kartáčkem (třeba na boty) drhneme a drhneme, dokud špína nezmizí. Budete si sice připadat jako na vojně, ale výsledek by vás měl potěšit.
- Naneste novou spárovací hmotu na původní nebo tu starou kompletně odstraňte
V případě, že tu starou spárovací hmotu chcete nechat, musí tam být pro tu novou vrstvu prostor (prohlubeň). Jinak ji budete muset prostě kompletně odstranit. Nová vrstva vám totiž přidá minimálně 2 - 3 mm.
- Pokud nic nezabírá, zkuste spáry obarvit!
Jestli se špína pořád drží, jednoduše ji přebarvěte. Získáte opět požadovanou barvu a v případě nutnosti tuto techniku můžete použít znova. Kupte si “obnovovač spár” a naneste na čistý a suchý povrch. Pokud přetřete i obkladačky či dlažbu, nemusíte se bát. Barvu odstraníte drsným povrchem houbičky.
Diskuze