Dýňová polévka
Tykev se v naší kuchyni příliš nepoužívá, což je škoda, neboť je tato zelenina chuťově výjimečná. Jelikož obsahuje více kalorií a můžeme ji všestranně využít, je srovnatelnou potravinou s námi oblíbenou přílohou - bramborami.
Tykve se dobře skladují, pokud dodržíte správný postup, mohou vám vydržet i 1 rok. Pokud máte zahrádku, můžete si je snadno vypěstovat. S minimálním úsilím budete mít maximální úrodu, neboť se bujně rozrůstají a vytvářejí velké plody, což vám zjednodušší práci při sklizni.
Ingredience
- 1300 g očištěné dýně
- 2 lžičky zázvoru
- 1500 ml zeleninového vývaru
- 3 lžíce olivového oleje
- 1 cibule
- 1 velký brambor
- 200 ml sladké smetany
- sůl podle potřeby
- troška mletého pepře
Na oleji opražíme cibuli nakrájenou na drobno, přidáme zázvor, očistenou a na kostky pokrájanou dýni i s bramborem. Za stáleho míchaní pražíme spolu asi 5 minut. Přilejeme vývar a přikryté necháme vařit až do změknutí. Rozmixujeme, osolíme, okořeníme, přimícháme smetanu a necháme krátce povařit.
Pastiňáková polévka
Pastiňák patří do kořenové zeleniny a velmi se podobá petrželi. Chuť petržele je však ostřejší. Původně pochází ze Středomoří a používali ji často místo brambor. Je bohatým zdrojem vlákniny, cukru a draslíku.
Má mléčně jemnou chuť, ve které se nachází cukernaté a zemité podtóny. Jíme ho tepelně zpracovaný, přidává se do polévek, omáček a je ideální přílohou k masu. Hodí se ale také do šťouchaných brambor nebo jej můžete využít i pro přípravu pyré. V obchodech vybírejte spíše takové pastiňáky, které nejsou nijak scvrklé, ani oschlé.
Ingredience
- 500 g pastiňáku
- 50 g másla
- 250 ml smetany ke šlehání (šlehačka)
- 1 ks cibule
- 2 stroužky česneku
- 2 plátky chleba
- 2 lžíce hladké mouky
- 1 lžíce slunečnicového oleje
- 1/4 svazku pažitky
- 1 l zeleninového vývaru
- 1 lžička soli
- 7 g bílého pepře
Pastiňák oloupeme a nakrájíme na kolečka, cibuli nakrájíme na jemno. Máslo rozpustíme v hrnci a opečeme na něm cibuli. Až cibule zesklovatí, přidáme pastiňák a orestujeme ho. Zasypeme moukou, opražíme a zalijeme vývarem. Vaříme 45 minut. Poté vmícháme smetanu, sůl a pepř a prohřejeme. Na lžíci oleje opečeme plátky česneku, vyjmeme je a na česnekovém oleji opečeme plátky chleba. Plátky chleba nakrájíme na kostky, ozdobíme je plátky česneku a dáme do naservírované polévky v talíři. Posypeme pažitkou.
Diskuze