Zahradní krby - jak si postavit zahradní krb?
Kateřina Řehořová
11.07.2006
Chcete si svojí zahrádku zpestřit například originálním zahradním krbem? Zde naleznete návod jak si postavit jednoduchý,praktický a velmi elegantní zahradní krb během pár dní.
Zahradní krby - jak si postavit zahradní krb?
Chcete si svojí zahrádku zpestřit zahradním krbem? Zde naleznete návod jak si postavit jednoduchý a velmi elegantní zahradní krb během pár dní.
Zahradní krb – základ
Nejprve vykopeme 10 cm hlubokou díru o rozměrech 120 x 80 cm, v níž uděláme z betonu základovou desku o síle 8 cm. Není nutné dávat ani armovací dráty, protože celý krb bude poměrně lehký.
Zahradní krby – postup
- Za dva až tři dny, když beton dostatečně vyschne, začneme vyzdívat samotný krb. Stavíme do tvaru písmene U, přední strana zůstane otevřená. Používáme bílé pískovápenné cihly. Postavíme čtyři řady cihel.
- Změříme si vnější okraje půdorysu krbu a podle těchto rozměrů zhotovíme bednění. Bednění položíme na rovnou plochu a dáme pod něj igelit. Vzniklou formu vylijeme betonem v poměru jeden díl cementu ku třem dílům písku a do betonu vtlačíme několik drátů, které poslouží jako armatura a desku zpevní.
- Po zaschnutí - opět asi za tři dny - bednění odstraníme, desku opatrně přeneseme a položíme na vyzděnou spodní část krbu. Vzhledem k velké hmotnosti desky není třeba pod ni dávat maltu.
- Na desku postavíme obvyklým způsobem další dvě řady cihel, na které přijde další betonová deska. Zhotovíme ji obdobně jako tu předešlou, ovšem rozměry by měly být větší zhruba o 15 cm na každé straně.
- Tento přesah nám později poslouží jako odkládací plocha. Doprostřed této desky je nutné udělat rošt, kterým bude do krbu přiváděn vzduch pod topeniště a bude tudy také propadávat popel.
- Zhotovíme si další malé bednění, které dáme doprostřed desky, aby vznikl otvor. Aby rošt v otvoru dobře držel, uděláme vnitřní bednění menší, než je rošt, a navíc trochu nižší, vznikne hrana, o kterou se rošt opře.
- Desku i s roštěm položíme na cihlový korpus. Na ni přistavíme zbylé řady cihel, bude jich asi sedm. Protože by se bílé cihly žárem rozpadaly, je třeba vnitřek krbu - budoucí ohniště - obložit šamotovými cihlami.
- Lze to udělat například tak, že bílé cihly přeřízneme kotoučem na řezání kamene po délce napůl a místo druhé půlky použijeme šamotové cihly na výšku, čímž dosáhneme stejné šíře cihly.
- Šamotové cihly spojujeme šamotovou směsí. Prodává se už hotová a pouze se rozdělává s vodou. Takto postupujeme u pěti řad, zbylé dvě řady vyzdíme celými bílými cihlami, ty nám korpus tzv. svážou.
- Při stavbě musíme pamatovat také na držáky, které budou podpírat mřížku, na níž budeme opékat. Vložíme je v odpovídajících vzdálenostech do šamotové směsi mezi cihly.
- Do poslední řady cihel umístíme držáky z páskové oceli, které budou držet plechový komín. Vršek krbu, tedy komínový kryt topeniště, zhotovíme z pozinkovaného plechu o síle 0,5 mm. Lze samozřejmě použít i plech měděný nebo hliníkový, ty jsou však podstatně dražší.
- Nejprve si uděláme náčrtek a podle něj pak nastřiháme plech. Hrany si naohýbáme přes dřevěnou lať.
- Plech na krajích spojíme nýty. Hotový komín ze stran přišroubujeme k držákům.
- Kryt komínu zhotovíme z plechového obdélníku, který ohneme do oblouku. Konečnou úpravu krbu uděláme podle okolí.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
3.0
Počet:
2
Nejlepší:
4
Nejhorší:
2
Diskuze