Zahradní jezírka - zakládáme zahradní jezírko
Chcete si na své zahradě založit také zahradní jezírko? Nic není nemožné. Stačí pouze trocha snahy a ochoty, která se vám mnohokrát vrátí při pěkném pohledu na své zahradní jezírko. Zde naleznete přesný návod, jak si zahradní jezírko vybudovat.
Zahradní jezírka - stanoviště
Jezírko by nemělo být umístěno v trvalém stínu, ale ani na místě osluněném po celý den. Není vhodné ani místo pod košatými listnatými stromy, které znečišťují hladinu padajícím listím. Ideální je místo, kam slunce svítí pět hodin denně. Chcete-li, aby některé rostliny a ryby v rybníčku přezimovaly, měla by jeho hloubka být větší než 80 cm. Nejideálnější je zakoupení polyethylenového tvaru jezírka, které jednoduše zapustíte do země.
Zahradní jezírka – co budeme potřebovat
Pro větší zahradní jezírka je ideální použití fólií (PE a PVC folie o síle 0,5, 1 a 1,5 mm a šířce 2, 4, 6 a 8 m a velkorozměrové plachty do rozměru 20 x 20 m). Vodní hladina by měla být zhruba z jedné třetiny pokryta vodními rostlinami.
Zahradní jezírka – postup
- Výkop pro rybníček vyhloubíme ve tvaru nádrže.
- Dno výkopu by mělo být asi o 10 cm hlubší, než je hloubka nádrže. Kolem rybníčku vyhloubíme zhruba 15 cm hluboký příkop, aby se později dala dobře upevnit podkladová geotextilie a fólie.
- Na vodorovných plochách navršíme dno asi 10 cm vysokou vrstvou písku. Usnadní se tím vyrovnání nádrže.
- Rozložíme fólii přes jámu a necháme ji na okrajích přesahovat.
- Vodováhou se přesvědčíme, že nádrž je zapuštěna vodorovně. Při tom rybníček naplníme z jedné třetiny vodou.
- Opět zkontrolujeme vodorovnost usazení nádrže a začneme s podsypáváním mezery kolem nádrže pískem.
- Pomalu dopouštíme vodu.
- Po osázení a naplnění jezírko necháme několik dní odstát.
- Poté fólii podle struktury břehu zkrátíme a založíme do příkopu.
Diskuze