Základní příprava
Pokud to není bezpodmínečně nutné, neměli byste chodit po zmrzlém trávníku, abyste mu zbytečně neuškodili. Neustále byste měli kontrolovat stav oplocení zahrady, zda je v pořádku. Není na škodu, když máte na zahradě krmítka pro ptáčky. Pokud je budete pořád přikrmovat, pomůže to snížit počet hmyzích škůdců.
Mezitím si připravte zásobu potřebných osiv, hnojiv a případně i různých přípravků na ochranu rostlin. Až v okamžiku, kdy dojde k oteplení a počasí se bude celkově zdát příhodné, můžete zkusit, zda půda není promrzlá. Když ne, můžete si připravit jámy v místech, kde budete provádět jarní výsadbu. Ovocné, okrasné i užitkové rostliny podle potřeby přihnojte. Použijte ideálně vícesložkové, granulované hnojivo nebo kompost, který by ale měl být opravdu kvalitní.
Truhlíky můžete začít osazovat v případě, že je máte v teplých místnostech či ve skleníku. Vysévají se letničky, abyste urychlili vývoj pro pozdější výsadbu. Také trvalky můžete vysazovat, ovšem pouze v případě, že potřebují zimní přemrznutí. U okrasných keřů můžete provést seříznutí těsně nad zemí, ale u keřů, jež kvetou již na počátku jara, odstraňte jen suché či poškozené větve. U nich žádné seříznutí neprovádějte.
Samozřejmě pokud narazíte na nějaké odumřelé či nemocné dřeviny, musíte je odstranit celé včetně kořenů. Jestli nebude mráz, můžete prostříhat (omladit) i stálezelené listnaté stromy a živé ploty. Co se týče zeleniny, můžete si předpěstovat sazenice. Do nádob můžete vysévat letní pór, ranou košťálovou zeleninu, rajčata, papriku, majoránku, bazalku a raný salát. Do nádob pak přepichujte semenáčky různých druhů zeleniny a zryjte a pohnojte půdu v záhonech. Před samotnou výsadbou pak nezapomeňte povápnit páleným vápnem.
Diskuze