Péče o okrasné rostliny
Letničky září v mnoha barvách. Záhony zdobí mnoho trvalek a celá zahrada omamně voní. Okrasné rostlinky ale zalévejte raději v podvečer. Když je budete zalévat ráno, sluneční paprsky mohou rostlinku popálit skrze kapky vody. U letniček, růží a trvalek nezapomeňte pravidelně odstraňovat odkvetlé květy. Ty totiž rostlinku zbytečně vysilují. Záhony si zaslouží, abyste se pravidelně starali o jejich odplevelení. Vysoké trsy trvalek zase žádají pevnou oporu, tak se o to řádně postarejte.
Ovocná zahrada - nastal čas sklizně
V tomto měsíci už jen dokončujeme sklizeň rybízu, malin, pozdních třešní, višní a také angreštu. Není nic lepšího než domácí džem, marmeláda nebo šťáva. Pokud máte velkou úrodu, můžete si je i zavařit. Ušetříte tak za nákup drahých kompotů a navíc přesně víte, co jste tam dali, což je zárukou kvality. Koncem července budou dozrávat letní jablka, hrušky, broskve, švestky, ostružiny a meruňky. Větve se mohou pod náporem těžkých plodů lámat, tak jim poskytněte nějakou oporu.
Několik rad na závěr
- Pokud vám již některé maliníky doplodily, můžete jejich výhony seříznout. Řez by měl být radikální, ponechte jen malou část nad zemí.
- Je ideální doba na sběr a sušení bylinek. Dokud ještě nekvetou, najdete v nich nejvíce vonných látek.
- Zbavte se zbytečných výhonů rajčat. Vylomte je a přivažte rajčata k oporám. Také je nezapomínejte pravidelně zalévat, protože rajčata jsou obzvlášť žíznivé - hlavně keříčková. Když na ně zapomenete, plody vám přeschnou a popraskají.
- Pokojové květiny i ty na záhonech pravidelně hnojte, teď potřebují nejvíce živin.
- Pokud je příliš velké sucho, nesekejte trávník příliš na krátko. Jinak hrozí, že přeschne. To pak poznáte podle ostrůvků suchých míst.
Diskuze