Netradiční svícen pomocí techniky decupage
K výrobě budeme potřebovat podklad na svícen (například dřevěný váleček, který má ve svrchní části vyřezaný otvor na čajovou svíčku) - lze jej zakoupit v krámcích s potřebami pro výtvarné techniky nebo na internetu, dále také pár ubrousků s libovolným motivem, lepidlo určené pro ubrouskovou techniku, průhledný lak ve spreji, nůžky a hadřík.
Z ubrousku si vystřihneme tu část, kterou budeme chtít použít. Následně oddělíme vrchní vrstvu ubrousku s motivem a přiložíme ji na určený předmět – v našem případě tedy na svícen. Štětcem namočeným ve speciálním lepidle, jehož návod na použití si před započetím práce přečteme, natřeme podklad i povrch přiloženého ubrousku. Pracujeme opatrně a důkladně, aby zbytečně nevznikaly vzduchové bubliny nebo se ubrousek nepřetrhl. Po důkladném proschnutí motivu z ubrousku, předmět ještě jednou přetřeme lepidlem nebo přestříkneme bezbarvým lakem ve spreji.
Tip: Ubrouskovou technikou můžete vytvořit nejen netradiční svícny, ale také rámečky, květináče, hrnky, apod.
Netradiční květináč s ornamentem
Téměř každý má doma nějakou tu květinu, na kterou potřebuje květináč. Nemusíte se tedy bát, že by zrovna ten vámi vyrobený ležel někde ve skříni. K jeho výrobě budeme potřebovat samozřejmě podklad – tedy nějaký starší květináč, dále pak lepidlo – například kanagon, tužku, štětec, bezbarvý lak ve spreji a různé ozdoby (například semínka nebo korálky různých velikostí a barev).
Na květináč si nejprve tužkou nebo fixem nakreslíme motiv, který budeme chtít vytvořit (například ornament, pruhy, mozaiku, apod.). Poté s pomocí štětce nanášíme na požadovanou část povrchu květináče lepidlo a nalepujeme jednotlivé ozdoby (případně květináč s naneseným lepidlem vložíme do talířku s ozdobami, které se na něj samy nalepí). Každý kousek květináče necháme vždy dobře zaschnout. Teprve až poté pokračujeme k další části (vrstvě). Nakonec květináči dodáme lesk a zafixujeme jej bezbarvým lakem ve spreji.
Diskuze