Vypěstujte si pomerančový jasmín

Pomerančový jasmín vás upoutá záplavou bílých, překrásně vonících květů. Můžete jej snadno pěstovat i jako bonsaj. V dnešním článku vám poradíme, jak na to.

Pomerančový jasmín

Murraya paniculata – pomerančový jasmín

Tento stálezelený keřík se nejčastěji pěstuje v Indii, Malajsii a jihovýchodní Asii. V našem podnebí kvete jen ve skleníku. Rostlinu můžeme pěstovat i jako bonsai. Na první pohled pomerančový jasmín upoutá záplavou bílých, překrásně vonících květů. Ozdobné jsou také jeho plody, malé bobule barvy oranžové až červené barvy (plody jsou nejedlé).

Pomerančový jasmín – pěstební nároky

Rostlině nejvíce vyhovuje místo v polostínu. Ideální je normální pokojová teplota kolem 25°C, maximum 30°C. V zimě by neměla teplota při pěstování této pokojové bonsaje klesnout pod 15°C.

Jak zalévat tuto rostlinu?

Pomerančový jasmín zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku. Pomerančový jasmín má rád vlhko, proto v letních parnech rostlinu pravidelně rosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.

Hnojení a substrát

Od března do srpna 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny s dekorativními listy. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší zhruba každé 2 až 3 roky. Vysazují se do širokých, ale nízkých květináčů. Pěstební substrát by měl obsahovat 1 díl pařeništní zeminy, 1 díl rašeliny, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku.

Pomerančový jasmín – rozmnožování, tvarování rostliny

Jasmín se rozmnožuje vždy na jaře, stonkovými řízky a odnožemi. Tvarování je možné prakticky kdykoliv, pozor ovšem na nasazení květů na koncích výhonů. Drátujeme pouze tenké větve, silnější větve jsou křehké a snadno praskají.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.3 Počet: 4 Nejlepší: 5 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies