Dá se pažitka skladovat?
Bohužel pažitka není vhodná bylinka k sušení. Můžete ji usušit, ale ztratí téměř všechnu chuť i aroma, tudíž s ní můžete jídlo už jen dozdobit. Jestliže si ji chcete zmrazit, pak ji nakrájejte na malé kousky, dejte do formy na led, zalijte vodou a zamrazte. Potom ledové kostky s pažitkou vyklopte z formy a vložte do sáčku. A tímto způsobem dejte opět zmrazit.
Pěstování
Pěstování pažitky je snadné. Je schopná přežít i v mrazu. Měli byste ji ale po 5 letech vždy přesadit na jiné místo. Můžete si ji namnožit výsevem či dělením vyrostlých trsů, což je mnohem rychlejší. Pěstovat ji můžete kdekoliv. Vyroste vám jak na zahrádce, tak i doma v květináči. Pažitka potřebuje půdu, která je bohatá na humus, neustále vlhká a dobře propustná. Nejlépe použijte hlinito-písčitý substrát a klidně vybírejte s vyšším obsahem vápníku.
Buď si ji koupíte předpěstovanou nebo si vypěstujete svou vlastní ze semínek, jež by se měly zasadit v březnu či dubnu. Stačí vyhloubit mělkou jamku, nasypat semínka a pak jen lehce zatlačit na povrch půdy a zalít. Pažitku byste měli zalévat častěji, půda by neměla vyschnout, ale také se nesmí topit ve vodě. V létě ji přihnojujte nejlépe tekutým hnojivem 1x za 2 týdny. Po dvou letech svého života začne kvést. Má krásné fialové květy, ale bohužel pažitku zbytečně vysilují, takže je raději odštipujte. Kvůli květům se vytrácí i osobité aroma pažitky.
Účinky
Pažitka je bohatá na vitamín B2, C, D a E, dále vápník, draslík a také obsahuje karoten, železo, fosfor a další vitamíny a minerály. V pažitce jsou obsažené i éterické oleje, které také prospívají našemu zdraví. Skvěle nahrazuje sůl a má i slabé cibulové aroma, které ale zmizí, když pažitku zakápnete trochou citronové šťávy. Pomáhá snížit krevní tlak, podporuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení.
Diskuze