Všeobecně o jedlé chryzantémě
Jedlá chryzantéma, latinsky Chrysanthemum coronarium L., je velmi zajímavá rostlina pocházející ze západního Středozemí, odkud se rozšířila do jihozápadní Asie a Severní Ameriky. Lze ji pěstovat jako okrasnou rostlinu a nebo také jako zeleninu, která svou chutí připomíná mladý špenát či listový salát. V jejích zelených listech nalezneme vysoký obsah vitaminů (zejména provitamínu A a vitamínu C), minerálních látek a také silic, díky čemuž má tato rostlina přínos pro lidské zdraví.
Využití jedlé chryzantémy v kuchyni
Čerstvé chryzantémové listy jsou vhodným zpestřením tradičních i netradičních zeleninových salátů. Listy lze i tepelně upravovat, podobným způsobem jako špenát. Z kořenů a květů lze uvařit bylinný čaj, pomáhající od bolesti hlavy a krku, dále také k urychlení chřipky, posílení zraku a zmírnění příznaků diabetu.
Jak jedlou chryzantému pěstovat?
Pro jedlou chryzantému je charakteristická vysoká přizpůsobivost. Lze ji pěstovat v jakémkoliv klimatu i na nejrůznějších typech půd. Semena této odrůdy vyséváme od jara do pozdního léta přímo na záhon. Pro zimní období se pěstuje tato chryzantéma v květináčích.
Zálivku provádíme pravidelně, nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce příliš nepálí. Optimální je nechat pěstební substrát mírně vyschnout a teprve poté opět zalít.
Jak probíhá sklizeň?
Mladé rostliny lze opakovaně sklízet již za 4 až 5 týdnů od výsevu. Budeme-li je sklízet ve výšce 5 až 10 centimetrů, budou rychle regenerovat. Větší rostliny se dobře větví, jejich boční výhony lze také konzumovat. Nejchutnější a nejkvalitnější jsou mladé listy a stonky. Čím starší listy budou, tím více jsou vůní podobné „klasickým“ chryzantémám.
Diskuze