<!-- -->
Vyberte si ten správný materiál
Před nákupem hlíny a ostatních doplňků je třeba se rozmyslet, jaký typ keramiky budete chtít vyrábět. Podle toho se dále soustřeďte na výběr vypalovací pece, která není vždy levnou záležitostí. Ty nejlevnější a nejmenší mívají také nejnižší stupeň pálení. Je-li však váš partner šikovný a máte dostatek místa na zahradě, může vám vypalovací pec postavit. Tím ušetříte i desítky tisíc korun a pálení keramiky bude mít své kouzlo.
Když už jste si pořídili vypalovací pec, hrnčířský kruh a další nástroje k výrobě keramiky, je čas, abyste si vybrali ten správný materiál, kterou je vypalovací hlína. Existuje několik druhů hlíny, které se od sebe liší složením i barvou. Některé hlíny nelze vypalovat při vysokých teplotách, jelikož by výrobek popraskal a některé to naopak vyžadují. Při nižších teplotách se určitý druh hlíny nevypálí a výrobek se jednoduše rozpadne.
Jak postupovat při vypalování
Příjemnou součástí tvorby keramických výrobků je jejich vypalování, na které se musí velmi opatrně. Dosud nevypálená hmota je v určitých stádiích vypalování křehká a citlivá, dosažení požadované teploty se nesmí v žádném případě uspěchat. Při rychlém nárůstu teploty výrobek praskne a není možné jej opravit.
Nevypálené výrobky vkládejte do studené pece, keramika se musí zahřívat společně s pecí. Užitečným pomocníkem při vypalování jsou žároměrky nebo pyrometry, kterými můžete měřit teplotu uvnitř pece a tak předejít zbytečným komplikacím (infračervenými pyrometry změříte teplotu bezpečně). Hotové vypálené výrobky ponechte v peci, dokud nevychladnou (to může trvat i 12 hodin, vždy ale záleží na typu pece).
Vypalování keramiky bez glazury je jednodušší a můžete naskládat více výrobků na sebe. Tím ušetříte spoustu místa (na sebe vkládejte pouze výrobky ze stejného materiálu). Keramika s glazurou vyžaduje více místa, existuje totiž možnost, že se výrobky při vypalování přilepí k sobě. Keramice s glazurou nechte alespoň 2 až 3 centimetry volného místa.
Diskuze