Vrisea splendens a její pěstování

Vrisei splendens vyhovuje normální pokojová teplota okolo 23 °C, ale snese i teplotu až kolem 29°C. Starší rostliny mají raději chladnější místa, a to o teplotě okolo okolo 18°C.

Vrisea splendens

Vrisea splendens, charakteristika a základní rady pro pěstování

Vrisea splendens pochází ze střední a Jižní Ameriky, z čehož vyplývá, že má ráda teplo. Nejvíce jí vyhovuje normální pokojová teplota okolo 23 °C, ale snese i teplotu až kolem 29°C. Starší rostliny mají raději chladnější místa o teplotě okolo okolo 18°C. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 15º C. Nejideálnějším stanovištěm pro pěstování vrisei je stinné a klidné místo. Rostlina je velmi náchylná na průvan!! Vrisea splendens potřebuje vysokou vlhkost vzduchu (až 85%), proto rostlinu často rosíme.

Jak zalévat vriseu splendens?

Rostlina má ráda vodu, a proto by zemina v květináči neměla nikdy vyschnout. Pěstujeme-li rostlinu při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Vydatně zaléváme měkkou, odstátou vodou. Pokud nemá vrisea splendens dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny.

Hnojení a substrát pro vrisea splendens

V létě hnojíme vriseu jedenkrát za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro broméliovité rostliny, rozpuštěného ve vodě. Mladé rostliny přihnojujeme plynným CO2. Vriseu přesazujeme na jaře 1x za rok. Dno květináče vysypeme malými kamínky, aby mohla odtékat přebytečná voda, zeminu při přesazování příliš nestlačujeme. Vrisea splendens má ráda lehkou a propustnou zeminu z části složenou z rašeliny. Nejvhodnější pěstební substrát se skládá z 1 dílu listovky, 1 dílu rašeliny, 1 dílu borové jehličnatou a 1 dílu polystyrénu. PH substrátu je 5—5,5.

Vrisea splendens – množení

Při jarním přesazování můžeme rozdělit větší rostlinu na dvě části, a poté přesadíme do menších květináčů. Vrisea se může také množit semenem, ale tento způsob rozmnožování je náročnější.

Vrisea splendens - kvetení

Malé květy a barevné listeny vytvářejí nápadné, jedno nebo vícebarevné květenství. Malé květy brzy odkvétají, ale barevné listeny setrvávají na rostlině ještě několik měsíců. Rostlina po odkvětu odumírá, ale do té doby stačí vytvořit odnože. Může trvat i několik let, než vrisea vykvete. Některé druhy v kultuře nevykvetou vůbec.

Choroby

 

Hnědé a zaschlé špičky listů

Příčinou je příliš suchý vzduch. Rostlinu celou prohlédněte, zda netrpí sviluškami a odstraňte její odumřelé části.

Listy jsou pokroucené a skvrnité, spodní listy žluté

Příčinou je nedostatečná zálivka. Substrát broméliovitých rostlin musí být stále vlhký.

Opadávání listů

Příčinou je příliš suchý vzduch. Broméliovité rostliny jsou na suchý vzduch obzvláště citlivé.

Stonky jsou ochablé a zahnívají

Příčinou je nadměrné chladno, nebo v zimním období příliš vlhký substrát.

Listy jsou popálené a ztrácejí barvu

Příčinou je silné sluneční záření. Rostlinu tedy co nejdříve přemístěte na stanoviště se zastíněním. Sluneční paprsky by mohly způsobit úhyn rostliny.

Škůdci

Mezi nejznámější škůdce, kteří na rostlině škodí jsou svilušky, třásněnky, červci, mšice a červci.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies