- Plody
Stromy začínají plodit až po 10 letech. Dospělý strom vyplodí až 200 kg plodů za rok. Ačkoli toto exotické ovoce nevypadá nijak lákavě, možná vás překvapí, jak skvěle chutná. V době kvetení je strom ozdoben červeno-bílými květy. Plody pak rostou směrem dolů. Plody mají tvrdou slupku, která v sobě ukrývá 2 - 10 tvrdých semínek.
- Historie
Tamarind znali již ve Starověkém Řecku a Egyptě zhruba od 4. století před naším letopočtem. Dokonce se s ním obchodovalo v celé oblasti Orientu. Dnes se tamarind pěstuje hlavně v Asii, přesněji v její jihovýchodní části.
- Účinky
Ve 100 gramech dužiny je až 13 % vlákniny. Tamarind také obsahuje kyselinu vinnou, díky které jídlo získá kyselejší chuť. Dále tyto plody obsahují železo, měď, železo, selen, draslík a vápník. Jelikož v nich najdete větší množství vlákniny a jednoduchých polysacharidů, doporučujeme je především těm, kteří mají problémy se zácpou. Tamarind bývá doporučen i pacientům, kteří mají rakovinu tlustého střeva.
Plody podporují tvorbu červených krvinek, zrychlují metabolismus a mohou je užívat i maminky a těhotné ženy, neboť doposud nebylo prokázáno, že by měl nějaké toxické vlastnosti. Má protizánětlivé účinky, podporuje vylučování žluče a zbaví vás i migrény. Zlepšuje trávení a pomáhá zlepšit i pravidelné vyprazdňování.
- Využití v kuchyni
Dužninu sladko-kyselé chuti lze konzumovat jen tak nebo ji můžete krátce povařit. Jestli milujete pikantnější nápoje, pak určitě musíte vyzkoušet povařit prášek z dužniny. Stačí jej pouze povařit ve sladké vodě.
Dužnina se využívá i k přípravě pikantních thajských či indických omáček - čatní. Vyrobíte si je tak, že tamarind namočíte na 10 - 15 minut do horké vody a pak z nich tu dužninu vymačkáte. Nakonec z toho vznikne tamarindový sirup či marmeláda.
Z tamarindu se také vyrábí dorty, cukrovinky, polévky, koření nebo se přidává do sójových omáček a spoustu dalších vynikajících pokrmů. Pokud jej budete skladovat v lednici, měl by vám vydržet i několik měsíců. Zabalte jej ale do nějaké látky.
Diskuze