Na polích, loukách či podél plotů se objevuje svízel přítula, který je 60 - 160 cm vysoký, zdobí ho přeslenité listy a vrcholíky zeleno-bílých květů. Svízel syřišťový najdete ve vyšších polohách, roste vzpřímeně do 60 cm a zdobí ho zlato-žluté květy. Poznáte ho i podle toho, že výrazně voní po medu.
Kdežto svízel povázka je zdobený žluto-bílými kvítky a vůně je už poněkud trpčí. Když kvete, tak spíše leží a najdete ho kolem cest. Všechny 3 druhy svízele mají přibližně stejný účinek a dokonce se i používají stejným způsobem.
Léčivé účinky svízele syřišťového
Ve svízelu najdeme mnoho prospěšných látek - třísloviny, saponiny, minerály, pryskyřici, silici, enzymy, ale také glykosid, galiosin a rubiadinglykosid. Nejčastěji se využívá v urologii, neboť močopudné účinky. Jelikož umí potlačit chuť k jídlu, je vhodným pomocníkem při hubnutí.
Pomáhá léčit revma, oteklé klouby, vředy i rány, které se dlouho a špatně hojí. Svízel syřišťový léčí i kožní záněty i lehčí popáleniny. Kvůli nepříjemné chuti svízele se doporučuje, podávat jej v různých směsích, neboť může u někoho vyvolat zvracení. Čaj (nálev ze svízele) pomáhá při chudokrevnosti, nervových chorobách, při onemocnění štítné žlázy, zmírňuje křeče i bolest a je velmi účinný proti epilepsii, hysterii. Používá se i při onemocnění s názvem - tanec sv. Víta (Huntingtonova choroba).
Svízel syřišťový v kuchyni
Svízel si můžete nasbírat v létě - od června do srpna. Jakmile svízel začne kvést, je vhodné sbírat jeho nať. Tuto bylinu můžete sušit na slunci, ale i na stinném místě. Teplota (máme na mysli tu umělou) by neměla přesáhnout 40 °C. Příprava čaje ze svízele je jednoduchá. Do 1 šálku dejte vrchovatou lžičku svízele a zalijte vodou. Nechte vyluhovat 30 vteřin a sceďte.
Diskuze